BAE Systems’a M777 obüsünü yeniden üretme yolu açıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

BAE Systems, ABD Ordusu ile M777 Hafif Obüs üretimi için 50 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Şirket, M777’nin temel parçalarını oluşturan titanyum yapılarını üretmek için Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tedarik zinciriyle birlikte çalışacak. İlk ana yapıların 2025 yılında teslim edilmesi hedefleniyor.

STM Banner

Açıklamaya göre; M777 silah sistemine Avrupa, Asya ve Amerika’dan gelen ilgide bir artış gözlemleniyor. Dolayısıyla bu yeni sözleşme, yeni ve mevcut kullanıcılara yeni bir M777 üretim girişimine katılma ve sıcak bir üretim hattının avantajlarından yararlanma fırsatı sunuyor.

M777’nin üretim ve montajını yöneten BAE Systems Weapons Systems UK’in başkan yardımcısı ve genel müdürü John Borton, “ABD Ordusu’nun M777’leri için ana yapıların üretiminin yeniden başlatılması, obüslerin Ukrayna’daki operasyonlarda konuşlandırıldığı kritik bir zamanda gerçekleşiyor. ABD’nin yanı sıra Kanada ve Avustralya da Ukrayna’ya M777’ler bağışladı. İyi performans gösterdiklerini anlıyoruz ve müttefiklerimizi desteklemedeki rolümüzden gurur duyuyoruz.” dedi.

Kanada/M-777 Obüsü

Borton sözlerini şöyle sürdürdü: “M777, teknik eklemeler, uzun menzilli hassas güdümlü mühimmat geliştirmeleri ve esnek hareketlilik seçenekleri sayesinde gelecekte de topçu teknolojisinin ön saflarında yer almaya devam edecektir.”

Diğer 155mm çekili obüslerin yarı ağırlığında olan M777, hızlı tepki kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, Amerika, Avustralya ve Hindistan’da hizmet veren 1.250’den fazla M777 obüsü bulunuyor. Türkiye’de ise bu sınıfta, 155mm’lik PANTER Obüsü bulunuyor. Öte yandan MKE, BORAN Projesi kapsamında modern bir 105mm hafif çekili obüs geliştirdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, euro-sd

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu