Hava Kuvvetleri’ne 55 adet HÜRKUŞ-2 uçağı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, HÜRKUŞ-2 uçağından Türk Hava Kuvvetleri’ne toplamda 55 adet teslim etmeyi hedefliyor. HÜRKUŞ-2 için geliştirme faaliyetleri devam ediyor.

TUSAŞ, temel uçuş eğitimi ve savaş pilotu harbe hazırlık uçuş eğitimleri arasındaki tüm kademelerde kullanılmak ve yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere tasarladığı HÜRKUŞ’un yeni versiyonu için çalışmalarını sürdürüyor.

STM Banner

Önemli iyileştirme faaliyetlerini içeren proje kapsamında HÜRKUŞ-2‘nin üretimi devam ediyor. Uçağın ilk uçuşunu haziran ayında yapması bekleniyor.

HÜRKUŞ Projesi kapsamında başlangıçta eğitim uçağı varyantı üzerinde yoğunlaşan çalışmalara, ilerleyen aşamada hafif taarruz ve silahlı keşif varyantı faaliyetleri eklendi. HÜRKUŞ-C olarak isimlendirilen silahlı varyanta çeşitli mühimmat ve ekipmanlar entegre edildi, başarılı uçuş/atış testleri yapıldı. Yurt dışında ilgi gören HÜRKUŞ-C, Afrika ülkelerine ihracat başarıları yakaladı.

HURKUS-HYEU_KOL UCUS

İhracat için Afrika’ya uçtu

HÜRKUŞ-C’ye yurt dışından gelen taleplerin karşılanması sürecinde, Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 15 uçak acil ihtiyacı bulunan Afrika ülkelerine ihraç edildi.

Türk Havacılık Uzay Sanayii, çok daha gelişmiş toplam 55 (15+40) adet HÜRKUŞ-2’yi Türk Hava Kuvvetleri 122’nci Temel Jet Uçuş Eğitim Filosu envanterine kazandıracak.

Mevcut ve uzun vadeli yurt içi ve dışı ihtiyaçlar dikkate alındığında silahlı HÜRKUŞ’un oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşması öngörülüyor.


AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu