BAE’den lazer silahı hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

MBDA, SING4L ve CLAS firmaları, İHA stratejisinin parçası olarak yüksek enerjili lazer silah sistemleri alanında ortak araştırma ve geliştirme faaliyeti icra etme konusunda anlaştı.

Elektronik savaş ve istihbarat (EW&I) çözümleri alanında çalışan BAE merkezli SIGN4L, güdümlü mühimmat alanında çalışma gerçekleştiren Avrupa merkezli MBDA ve lazer ve optik teknoloji konusunda uzmanlaşmış Ariane Group’un Fransız iştiraki CILAS şirketleri arasında bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı. Abu Dabi’da icra edilen IDEX 2021 esnasında imzalanan MoU ile üç şirket, insansız hava aracı (İHA) stratejisinin bir parçası olarak yüksek enerjili lazer silah sistemleri alanında ortak araştırma ve geliştirme faaliyetleri icra edecekler..

STM Banner

Mutabakat Zaptı, 21-25 Şubat tarihleri arasında Abu Dabi Ulusal Fuar Merkezi’nde (ADNEC) devam eden IDEX 2021 Fuarı’nda; SIGN4L adına EDGE CEO’su ve Genel Müdürü Faysal Al Bannai, MBDA CEO’su ve CILAS temsilcisi tarafından imzalandı.

Anlaşma hakkında konuşan Faysal Al Bannai şunları söyledi: “SIGN4L ve EDGE ile anti İHA çözümleri konusundaki geniş stratejimizin bir parçası olarak, yönlendirilmiş enerjide kritik yetkinlikler getirecek olmak bizim için gurur verici bir an.”

MBDA CEO’su Eric Beranger ise: “MBDA ilk kez Batı Avrupa dışında yüksek enerjili lazer konusunda iddialı bir işbirliği içinde. MBDA ve CILAS’ın 30 yılı aşkın süredir yüksek enerjili lazer faaliyetleri üzerinde çalışan yetenekleri ve deneyimi SIGN4L’nin bunlarla ilgili güçlü bilgi ve uzmanlığının tamamlayıcısı olduğu için bu alandaki işbirliği karşılıklı bir ilgi alanıdır.” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayii sektörünü geliştirme amacında olan BAE, bir süredir Avrupa merkezli firmalar ile anlaşmalar imzalamakta.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu