Bakan Akar: “1.4 milyar dolar ve 5 F-35 var”

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakan Hulusi Akar, F-16 Blok 70 ve F-35A Lightning II konularıyla ilgili olarak AA Editör Masası’nda açıklamalarda bulundu.

İlk olarak Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedarikine değinen Bakan Akar, “Biraz yavaş gidiyor. En önemli sorunumuz bu. 40 adet F-16 Blok 70 Viper alımımız söz konusu. Bu F-16’lar ile birlikte elimizdeki F-16’ların modernizasyonu söz konusu. Bu modernizasyon çalışmaları çerçevede ABD Savunma Bakanlığı ile yaptığımız bakanlıklar arası görüşmeler, olumlu noktaya geldi. Aynı zamanda bunun Beyaz Saray tarafından desteklendiğini ve Kongreye gönderildiğini biliyoruz.

STM Banner

Şu anda Kongre aşamasını bekliyoruz. Bizim dileğimiz ve temennimiz Beyaz Saray’ın ve Pentagon düşünceği doğrultusunda Kongre’nin, aklıselim ile bir karar almasını bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde olumlu ve somut adımlar bekliyoruz. Bunun da biran önce gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bununla ilgili herhangi ekstrem yollara girmenin, gerçekten tarafları sıkıntıya sokabileceğini ve bizim bu konuda çaresiz olmadığımızı, elimizde birçok alternatifin de olduğunun bilinmesini istiyoruz. Günlük, duygusal ve irrasyonel düşüncelerle olayları istenmeyen yerlere çekmemeliler.

F-16-Blok-70
F-16 Blok 70

1.4 milyar dolar ve 5 F-35 var

F-35 konusunda hem hukuki anlamda hem de ahlaki anlamda izahı mümkün olmayan şekilde bizim birlikteliğimiz bitti, ayrıldık. 18 Ocak’ta bir toplantı yapıldı. Mali, siyasi ve teknik konularda, bu görüşmede mutabakat sağlandı. Önümüzdeki günlerde de görüşmelere devam edeceğiz.

Programa dönüş, ayrı bir konu. Şu anda bizim görüşmelerimizin amacı ödediğimiz 1.4 milyar dolarlık paranın ödenmesi şeklinde. Şu anda da bize zimmetli olan 5 adet F-35 var, bunun geleceği konusunda konuşuyoruz. Kendi hak ve menfaatlerimizden ödün vermeyecek şekilde görüşmelerimiz devam ediyor.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu