AUKUS liderleri olaylı nükleer denizaltılar için buluşuyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Avustralya ve ABD ile AUKUS nükleer denizaltı tedariki anlaşması ile ilgili müzakereler için ABD’ye gidiyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, bugün ABD Başkanı Joe Biden ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile görüşmek üzere ABD’ye uçuyor. Görüşmede, AUKUS paktını bir araya getiren nükleer denizaltı tedarik anlaşması masaya yatırılacak.

STM Banner

ABD, Avustralya ve İngiltere, Çin’in Hint-Pasifik bölgesinde artan askeri ayak izine karşı koyma çabalarının bir parçası olarak 2021 yılında AUKUS (Avustralya-İngiltere-ABD) planını açıklamıştı. 13 Mart Pazartesi günü San Diego’da yapılacak toplantıda, Avustralya’nın nükleer güçle çalışan denizaltılar alması için atılacak adımların kararlaştırılması bekleniyor.

Avustralya, AUKUS paktının kurulmasının ardından Fransa ile imzaladığı 90 milyar euro değerindeki denizaltı tedarik anlaşmasını iptal etmişti. Bunun üzerine ise Fransa, AUKUS paktını hedef alan sert açıklamalarda bulunmuştu.

İngiliz Başbakan Sunak, Cumartesi günü AUKUS ittifakını övdü ve bu tür ortaklıkların İngiltere’nin yaklaşımını örneklediğini söyledi. Sunak, “Çalkantılı zamanlarda Birleşik Krallık’ın küresel ittifakları en büyük güç ve güvenlik kaynağımızdır. En yakın müttefiklerimizle bağlarımızı güçlendiren ve ülkemize güvenlik, yeni teknoloji ve ekonomik avantaj sağlayan bir proje olan AUKUS nükleer denizaltı programının bir sonraki aşamasını başlatmak üzere ABD’ye gidiyorum.” açıklamalarında bulundu.

ABD-İngiltere-Avustralya Üçlü Basın Toplantısı/AUKUS
ABD-İngiltere-Avustralya Üçlü Basın Toplantısı/AUKUS

2021’de açıklanan ilk AUKUS anlaşması kapsamında ABD ve İngiltere, Avustralya’ya nükleer güçle çalışan denizaltılar için teknoloji ve kabiliyet sağlamayı kabul etti. İngiltere, ABD’nin 1950’lerde İngiltere ile yaptığı anlaşmadan bu yana ilk kez nükleer tahrik teknolojisini paylaştığı bu anlaşmanın, İngiltere’de yeni istihdam yaratılmasına ve durgun ekonomik büyümenin canlandırılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Nükleer Denizaltılar

Dünyada nükleer denizaltıya sahip olan ülkelerin sayısı yalnızca altı ve bu ülkeler ise şöyle: ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Hindistan ve Rusya. Avustralya, ABD ve İngiltere’nin yardımıyla yedinci ülke olacak.

Nükleer denizaltılar Avustralya Donanmasına ciddi bir güç çarpanı sağlayacak. Nükleer denizaltılar her ne kadar daha büyük ve daha pahalı olsalar da hem daha hızlılar hem de dizel-elektrikli denizaltılara göre çok daha uzun süre boyunca su altında kalabiliyorlar.

denizaltı
Nükleer Balistik Füze Ateşleyen Bir Denizaltı

Örnek vermek gerekirse dizel-elektrikle çalışan bir denizaltı su altında 11 gün kalabilirken nükleer bir denizaltı 2 aydan uzun süreler boyunca su altında kalabiliyor.

Avustralya, her ne kadar nükleer denizaltı opere edecek olsa da nükleer bomba üretmeyi planlamıyor. Brezilya ve İran, nükleer denizaltı konusunda çalışan ülkeler arasında yer alıyor. Güney Kore ve Japonya’nın da bu kervana katılması söz konusu olabilir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu