Bakan Akar, İngiliz Mevkidaşı Wallace ile Bir Araya Geldi

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile görüştü. Bakan Akar, resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Bakan Wallace’ı, Millî Savunma Bakanlığı’nda askerî törenle karşıladı.

Baş başa görüşen Bakanlar Akar ve Wallace, daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmede, ikili ve NATO başta Ukrayna olmak üzere bölgesel savunma, güvenlik ile savunma sanayisinde iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

STM Banner

Görüşmede Bakan Akar tarafından:

  • Türkiye-İngiltere arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık temelinde her alanda devam ettiği belirtildi,
  • Savunma sanayi alanındaki iş birliğinin ihraç lisansı kısıtlamalarının kaldırılmasıyla kazandığı ivmeye vurgu yapıldı,
  • PKK/YPG-DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere terörle mücadelede iş birliğinin önemi ifade edildi,
  • Ukrayna’nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliğine verilen destek ile bölgede barış ve istikrarın yeniden tesis edilebilmesi için bir an evvel ateşkes ilan edilmesinin gerekliliği dile getirildi,
  • Tahıl sorununun çözümüne yönelik çalışmaların koordineli olarak devam ettiği bildirildi.

Görüşmede ayrıca, askerî eğitim iş birliği faaliyetlerinin artarak devamı konusundaki mutabakat belirtildi.

İngiltere uzun bir süredir Türkiye’ye yönelik savunma sanayiinde uygulanan ihracat lisansı kısıtlamaları, iki ülke arasındaki yoğun diplomatik faaliyetler sonucu kalkmıştı. Bu süreçte; Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı etkin rol oynadı.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiltere Türkiye’ye Yönelik Savunma Ambargolarına Son Verdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu