İspanya’dan Eurofighter Typhoon Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO Eurofighter ve Tornado Yönetim Ajansı (NETMA), 20 yeni nesil Eurofighter Typhoon savaş uçağının satışı için önemli bir sözleşme imzaladı. İspanya, 20 adet Eurofighter Typhoon tedarik edecek.

Halcon programı olarak bilinen sipariş, İspanyol Hava Kuvvetleri tarafından işletilen F-18 filosunun yerini almak üzere 16 adet tek kişilik ve 4 adet çift kişilik olmak üzere toplam 20 adet uçağın satışını kapsıyor. Ayrıca uçaklarında tamamında, E-Scan AESA Radarı bulunacak.

STM Banner

Söz konusu sözleşme, İspanyol Eurofighter filosunun 90 uçağa ulaşmasını sağlayacak. Sözleşme kapsamında ilk teslimat, 2026’da gerçekleştirilecek. 2.043 milyar Euro değerindeki satış, İspanya Bakanlar Kurulu tarafından 14 Aralık 2021’de onaylandı ve sözleşme; uçaklar, motorlar, bir simülatör ile gerekli destek hizmetlerini içeriyor.

İspanya Hava Kuvvetleri, 2003 yılından beri iki farklı üssünde Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını işletiyor. Bu sözleşme ile Kanarya Adaları’ndaki Gando adlı üçüncü bir hava üssü de Eurofighter jetleri ile donatılacak.

Typhoon FGR4 Savaş Uçağı
Typhoon FGR4 Savaş Uçağı

İspanyol Eurofighter’larının montaj, test ve teslimat faaliyetleri, Airbus Getafe (İspanya) tesislerinde gerçekleştirildi.  Airbus ayrıca Getafe’de İspanyol Hava Kuvvetleri’nin Silahlanma ve Deneysel Lojistik Merkezi (CLAEX) ile koordineli olarak, Tranche 1 Eurofighter’lar için yeni CM02+ yazılım paketinin uygulanması gibi çeşitli modernizasyonlar yapmak için çalışıyor.

Bu yazılımın sunduğu önemli bir taktik iyileştirme, Litening-III Hedefleme Podu’nun entegrasyonunu takiben havadan karaya mühimmatlara otomatik olarak hedefleme gerçekleştirmek için kazanılan yeni kapasitedir.

Eurofighter; Birleşik Krallık, İspanya, Almanya ve İtalya’dan oluşan dört çekirdek ülkeyi kapsayan Avrupa’nın en büyük savunma programıdır. Eurofighter programı bugüne kadar 9 farklı ülkeden 681 uçak siparişi aldı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Eurofighter Typhoon EK İlk Kez Görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu