Bakan AKAR’dan F-16 Blok 70 ve SAMP/T Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedariki ve SAMP/T Hava/Füze Savunma Sistemi Programı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’den F-16 teminine ilişkin gelinen süreçteki son duruma yönelik soruya da Bakan Akar, “Bizim Viper denilen Blok 70 F-16’lara ihtiyacımız var. Bununla birlikte elimizdeki F-16’ların da modernizasyonu gerekiyor. Bununla ilgili ‘Yabancı Askerî Satışlar’ kapsamında süreci başlattık. ABD Savunma Bakanlığındaki süreç ABD Dışişleri Bakanlığı ile devam ediyor.” dedi.

STM Banner

Kongreden gelen soruya ABD Dışişleri Bakanlığının verdiği cevabın yer aldığı mektuba ilişkin soru üzerine ise Bakan Akar, “Söz konusu mektupta bazı olumlu unsurlar olmakla beraber ihtiyatlı olmak lazım. Bu uzun bir süreç, temennimiz bunun olumlu sonuçlanması.” diye konuştu.

Eurosam-SAMP-T

Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki ortak SAMP-T füze projesine yönelik soruya da Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımız konuya ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Draghi ile biz de iki ülkenin savunma bakanları ile görüştük.

Bununla ilgili üçlü bir görüşme yapılması gerekiyor ancak şu anda Fransa’da bir seçim süreci söz konusu. Bu bittikten sonra temennimiz beraber görüşerek daha önce başlayan sürecin olumlu şekilde sonuçlanmasıdır.” yanıtını verdi.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Talebi

Türkiye’nin, hem F-35 için harcanan 1.4 milyar ABD Dolarlık paranın geri kazanımı hem de Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut F-16 Fighting Falcon savaş uçağı filosunun güçlendirilmesi için F-16 Blok 70 talebi mevcut.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebi, 40 adet yeni savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 80 adet kit tedarikini içeriyor.

Talebin içerisinde, yeni alınacak uçaklar ile mevcut F-16 filosu için mühimmat ve yedek parça tedarikinin de olduğu bilinmekte. F-16 Blok 70 paketinin, Türkiye’ye 6 milyar ABD Doları bedele mâl olacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Dışişleri’nin Türkiye’ye F-16 Blok 70 Satışı Değerlendirmesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu