Ukrayna’ya Yönelik Silah Yardımlarında Kapsam Genişliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Biden yönetimi, Ukrayna’ya tedarik ettiği silahların kapsamını büyük ölçüde genişletmeye hazırlanıyor. Yeni paketin büyüklüğü 750 milyon dolar civarında.

Amerikalı yetkililere göre ABD, Ukrayna’ya yönelik yeni bir askeri yardım paketi açıklayacak. Paketin toplam maliyetinin 750 milyon dolar civarında olması bekleniyor.

STM Banner

Medyaya sızan bilgilere göre yeni yardım paketinde yer alması beklenen ürünler şöyle: Mi-17 helikopterleri, ağır tip obüsler, Humvee zırhlı araçları, kıyı savunma İHA’ları ve kimyasal, biyolojik veya nükleer saldırılara karşı koruyucu elbiseler. Amerikalı yetkililer paketin henüz tamamen hazır olmadığını vurguluyor. Listeye ekleme veya çıkarmalar yapılması olası. Bir Amerikalı yetkiliye göre ABD, Ukrayna’ya Mi-17 tedarikini henüz düşünmüyor.

Biden yönetimi Ukrayna’ya bugüne kadar 2.4 milyar dolarlık güvenlik yardımında bulundu. Bu yardımların 1.7 milyar dolarlık bölümü 24 Şubat 2022’de başlayan Rus işgalinin ardından gerçekleştirildi.

ABD'den Ukrayna'ya Javelin Tedariki
ABD’den Ukrayna’ya Javelin Tedariki

ABD, askeri yardımlar kapsamında Ukrayna’nın komşusu olan ülkelere günde 8-10 uçak arasında askeri kargo uçağı yolluyor. Kargo uçaklarıyla gelen ekipmanlar kara yolu aracılığıyla Ukrayna’ya sevk ediliyor ve daha sonra ülke çapında dağıtılıyor.

Ukraynalı yetkililer ise son günlerde ABD’li savunma sanayii firmalarının temsilcileriyle bir araya gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova Reaper ve Predator İHA’larının üreticisi olan General Atomics’in temsilcileriyle bir araya geldi.

Pentagon’daki yetkililer ise ABD’nin en büyük 8 savunma sanayii şirketinin temsilcileriyle ortak bir toplantı düzenlemeye hazırlanıyor. Amaç, savaşın yıllar boyunca devam etmesi halinde Ukrayna’nın savunma ihtiyaçlarının karşılanması.

Örnek vermek gerekirse Amerikan Raytheon ve Lockheed Martin şirketleri Javelin tanksavar füzesini ortak bir şekilde üretiyor. Raytheon aynı zamanda ABD’nin ve pek çok müttefik ülkenin Ukrayna’ya sağladığı Stinger MANPADS sistemlerinin üreticisi. Silahların üretiminin hızlandırılması gündemde.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rheinmetall, Ukrayna’ya Tank Sevkiyatına Hazır


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Washington Post

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu