Bakan AKAR’dan PATRIOT açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, ABD’nin Türkiye’ye PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) desteği sağlaması konusunda açıklamalarda bulundu.

ABD’nin PATRIOT desteğinin olabileceğini belirten AKAR, “Daha önce de hava savunma bataryalarını bize gönderdiler. Ülkemize karşı hem hava ve hem de füze tehdidi potansiyeli hem de bazı yaşanmış olaylar var. Bu manada PATRIOT desteği olabilir. NATO Genel Sekreteri’nin konuyla ilgili açıklamaları var. Onların da teşvikleri, planları önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir. 2011’de bu hadiseler ortaya çıkınca Hollanda, Almanya ve İtalya PATRIOT bataryalarını getirdi. Şu anda İspanya, bir adet PATRIOT bataryası ile desteğini devam ettiriyor.” dedi.

STM Banner

SAMP/T Kahramanmaraş

ABD, Almanya, Hollanda, İtalya ve İspanya

Türkiye Cumhuriyeti, uzun yıllardır Suriye kaynaklı hava saldırısı tehdidiyle karşı karşıya. Ekim 2012’de Suriye tarafından yapılan atışlar sonucu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 5 kişi hayatını kaybetmiş; Türkiye NATO’dan füze savunma sistemi talep etmişti. Bu talebin ardından; ABD, Almanya, Hollanda, İtalya ve İspanya, Türkiye’deki çeşitli bölgelere hava savunma sistemlerini yerleştirmişti. Halihazırda, İspanya’ya ait PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi Bataryası İncirlik’te konuşlu bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu