Bangladeş Ordusu Retinar PTR Radarını Sınıra Konuşlandırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, Meteksan Savunma üretimi Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı’nı Myanmar sınırına konuşlandırdı.

Türk savunma sanayii firması Meteksan Savunma tarafından milli imkanlarla geliştirilen Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı, 2019 yılında Bangladeş’e ihraç edilmişti. Bangladeş Genelkurmay Başkanı General SM Shafiuddin Ahmed, 11 Ekim 2021 tarihinde Myanmar sınırındaki bir Piyade Tümeni’ni denetledi. Denetleme esnasında General Ahmet, Piyade Tümeni’nin envanterinde bulunan Retinar PTR Radarı hakkında bilgi aldı.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Bangladeş Ordusu, mobil ve sabit olarak Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarlarını aktif olarak kullanıyor. Halihazırda Retinar PTR Radarları, Bangladeş’in birçok sınır bölgelerine konuşlandırılmış durumda.

Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ile dost ülke orduları tarafından aktif olarak kullanılan Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı; yürüyen insanı 4 km, küçük aracı 8 km ve büyük aracı ise 10 km mesafeden tespit edip, iki ve üç boyutlu haritalar üzerinden kullanıcısının ekranına yansıtabiliyor.

Ayrıca radar, mikro-Doppler spektrogram analizi ile hedefin doppler imzasını çıkartma ve araç, insan ya da hayvan olduğuna dair teşhis bilgisi sunabiliyor. Operasyondaki askerlerin kişisel yükünü de hesaba katarak geliştirilen radar sistemi, düşük ağırlığı sayesinde 2 personel tarafından sırt çantalarında taşınabiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: SOM Füzesi’ne Meteksan Savunma üretimi yerli altimetre


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu