Barış Kartalı Estonya Semalarında Uçuş İcra Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvertlerine ait 13-003 kuyruk numaralı Boeing E7-T AEW AWACS tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağı (HİK) Estonya hava sahasında görev icra etti.

11-12 Nisan 2022 tarihileri arasında Estonya hava sahasında icra edilecek olan Ramstein Alloy (RAAL) 22/01 Tatbikatı’na katılmak üzere Almanya’ya intikal eden Türk Hava Kuvvetlerine ait Barış Kartalı bugün Baltık Denizi üzerindeki ilk görevini başarıyla tamamladı.

STM Banner

Almanya’da bulunan (Geilenkirchen Hava Üssü) NATO E-3A Unsur Komutanlığından havalanan Barış Kartalı, Baltık bölgesi üzerinde görev uçuşu icra etti.

Bu görev Barış Kartal’larının Estonya semalarında ilk ilk görevi değil. Kartallar, geçtiğimiz yıl da Baltık bölgesinde düzenlenen Ramstein Alloy Tatbikatı’na katılım sağlamıştı.

Türk Hava Kuvvetleri/Barış Kartalı HİK
Türk Hava Kuvvetleri/Barış Kartalı HİK

Barış Kartalları

Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde; KUZEY, DOĞU, GÜNEY ve BATI isimlerinde dört adet HİK uçağı bulunmaktadır. Boeing 737 platformu üzerine kurulu olan HİK uçakları; 370+ kilometre menzile sahip Çok Rollü Elektronik Taramalı Radar’a (MESA), hava ve deniz tarama modlarına, 550+ kilometre menzilli dost-düşman tanımlama (IFF) sistemine, 41.000ft işletimsel irtifa tavanına, 10 kişilik görev ekibine, 2 kişilik uçuş ekibine ve 18 saate kadar (yakıt ikmali ile) havada kalış süresine sahiptir.

Toplam 6-10 kişilik mürettebatla görev yapabilen Barış Kartalı, yakıt ikmali yapmaksızın 10 saat havada kalabiliyor. Azami 7000 km menzile sahip uçak 40.000 feet irtifada görev yapabiliyor.

Barış Kartalı (13-003) Estonya Semalarında
Barış Kartalı (13-003) Estonya Semalarında

ÖNERİLEN İÇERİK: Barış Kartalı NATO Tatbikatı kapsamında ilk kez Estonya’da


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Flickr

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu