Başkan Demir: “Algı oluşturma çabalarını görüyoruz”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı’21 kapsamında bir konuşma gerçekleştirdi.

Başkan Demir, Türk savunma sanayii ürünlerinin ihracattan sonra kullanılmasıyla ilgili olarak bazı algı oluşturma çabalarının görüldüğünü ve bu yaklaşımların tamamen tezvirat içerdiğini vurguladı.

STM Banner

Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Savunma sanayii ürünlerimizin ihracattan sonra kullanılmasıyla ilgili olarak maksatlı bazı algı oluşturma çabalarını görüyoruz. Ürünlerimizin kullanılma şekliye ilgili olarak tamamen tezvirat içeren bazı yaklaşımlar oluyor.

Bu da yine çeşitli alanlarda Türkiye’yi karalama kampanyasına tutuşmakta olan maktullerin, ne kadar bu konudan rahatsız olduklarını gösteren başka bir aralıktır.

KARGU-İHA

Savunma sanayii ürünlerimizin kilogram başı ihracatı, birkaç bin doların üzerinde ama daha da önemli bir husus var; kilogram başına 3000 dolar ihracat rakamı olan bir ürününüzün ithal girdilerinin birkaç yüz dolarda kaldığını görmek, memnuniyet verici bir husus. Tabi ki ürünlerimizin ithal girdilerinin sıfır olması gibi bir hedefimiz de yok. Çok da mantıklı değil.

Bu rakamın, sadece ve sadece çok harcıalem ürünler bazında olması ve ticari kaygılar taşıması önemli. Önemli olan; her zaman söylediğimiz gibi savunma sanayiinde yerlilik oranımızı ve kabiliyetimizi, stratejik ürünler bazında yüzde yüze çıkartmak. Yoksa her üründe yüzde yüz yerli olacağız gibi bir stratejinin, çok da mantıklı olmadığını da tekrar istiyorum.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: BM Raporundaki KARGU-2 iddiaları yetkililerce yalanlandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir. Kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu