BM Raporundaki KARGU-2 iddiaları yetkililerce yalanlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Prof. Dr. İsmail DEMİR, Antalya Diplomasi Forumu (ADF) kapsamında basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr.  DEMİR, KARGU-2 hakkında BM raporunda geçen değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

SavunmaSanayiST.com’un da katıldığı basın toplantısı sırasında soruları yanıtlayan Prof. Dr. DEMİR, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Uzmanlar Paneli tarafından hazırlanan rapordaki STM tarafından geliştirilen KARGU-2 Kamikaze İHA’nın, otonom şekilde Libya’da kullanıldığı iddialarına açıklık getirdi.

STM Banner

“Keyfi hareket imkanı yok”

Prof. Dr. DEMİR: “Şöyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. ‘İHA’lar, SİHA’lar hedef ve ayrım gözetmeksizin hedefleri vuruyorlar.’ Bizim sistemimizde son emrin verilmesi oldukça katı işliyor. TSK’nın keyfilikten son derece uzak bir mekanizması var. Keyfi bir hareket imkanı yok.”

“Teknolojik olarak sahaya sürebiliriz fakat…”

Demir, BM raporunda geçen Kargu-2 İHA ile ilgili yaptığı açıklamada “KARGU İHA’yla ilgili böyle bir haber çıkmıştı, hedefi otonom olarak vurduğuna dair. Teknolojik olarak bu kabiliyeti sahaya sürebilecek durumdayız fakat hiçbir zaman için %100 belirlenemeyen bir hedefe angaje olmuyoruz. Hedefe yönlendirme de yine insan kontrolünde gerçekleşiyor. Bunu tekrar vurgulamak istiyorum çünkü burada başka bir algı oluşturma ihtimali olduğunu görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

BM raporundaki iddialar

BM Libya Uzmanlar Paneli tarafından hazırlanan 8 Mart 2021 tarihli raporda “lojistik konvoyları ve geri çekilen Hafter unsurlarının İHA’lar veya STM KARGU-2 ve diğer dolanan mühimmatlar gibi ölümcül otonom silah sistemleri tarafından avlandı ve uzaktan çatışmaya girdi.” ifadeleri kullanılmıştı.

KARGU-Vurucu-İHA

Raporda ölümcül otonom silah sistemlerinin operatör ve mühimmat arasında veri bağlantısı gerektirmeden hedeflere saldırmak için programlandığı ve “ateşle, unut ve bul” kabiliyetinin sahada Türk güçleri tarafından kullanıldığı iddia edilmişti.

BM Raporundaki Kargu-2 İddiası
BM Raporundaki Kargu-2 İddiası

BM tarafından yayımlanan bu raporun ardından Batı medyasındaki basın kuruluşları tarafından KARGU-2 hakkında çok sayıda asılsız haber üretilmişti. Bu haberlerde KARGU-2’nin belirlenmiş olan bir bölgeye kendi kendine uçabildiği, kendi hedefini seçebildiği ve hatta uzaktan insan kontrollü operatör desteği olmadan hedefine angaje olup etkisiz hale getirebildiği iddia edilmişti.

STM CEO’su GÜLERYÜZ’den Özel Açıklama

KARGU-2’lerin üreticisi olan STM şirketinin CEO’su Özgür GÜLERYÜZ ise ADF kapsamında SavunmaSanayiST.com’a özel olarak açıklamalarda bulundu. GÜLERYÜZ, KARGU-2’nin yapay zeka kullanarak hedeflerine saldırıya geçmek üzere tasarlanmadığını belirtti.

ÖZGÜR GÜLERYÜZ
STM CEO’su Özgür Güleryüz ve SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl ŞAHİN

KARGU-2’nin man-in-the-loop prensibine göre çalıştığını bir kez daha vurgulayan GÜLERYÜZ, “Operatör tuşa basmadığı sürece KARGU-2’nin hedefini seçmesi ve saldırması mümkün değil. Operatörün bizzat hedefi teyit etmek için kamerayla hedefini teşhis etmesi gerekiyor. Ancak operatör hedefini teşhis ettikten ve taarruz komutunu verdikten sonra KARGU saldırıya geçebiliyor. Operatör, drone hedefine ulaşana kadar herhangi bir zamanda saldırıyı iptal etme seçeneğine sahip.” ifadelerinde bulundu.

KARGU Otonom Döner Kanatlı Vurucu İHA

KARGU; asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümüdür. KARGU platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir.

Sistem; “Vurucu Döner Kanatlı İHA (VİHA)”, “Yer Kontrol Ünitesi” ve “İHA Şarj İstasyonu” bileşenlerinden oluşmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: TSK’ya KARGU-2 teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Nikkei

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. “Keyfilik” söz konusu ise bkz.TCG Muavenet’in 1992’de USS Saratoga’dan fırlatılan iki adet Sea Sparrow ile vurulması …
    Allah (c.c.) şehitlerimize rahmet eyliye…

Başa dön tuşu