Başkan DEMİR: “Avcıyı avladık”

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Bahar Kalkanı Harekatı’na damga vuran Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

27 Şubat 2020 tarihinde, Esad Rejimi tarafından Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan Türk askerlerine yönelik hain bir saldırı gerçekleştirilmiş ve buna müteakiben ise “Bahar Kalkanı Harekatı” başlatılmıştı. Bahar Kalkanı Harekatı’na; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-S ve Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. tarafından geliştirilen KARGU-2 Kamikaze İHA’lar damga vurdu. Dokuz yıldır süren Suriye İç Savaşı, ilk defa böylesine kapsamlı bir SİHA harekâtına ev sahipliği yaptı ve yapıyor. SİHA’lar, ilk defa bu kadar çeşitli tipte hedefi, bu kadar kısa süre içerisinde vurdu.

STM Banner

 

Prof. Dr. İsmail DEMİR

“Avcıyı avladık”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Bahar Kalkanı Harekatı’na damga vuran Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. DEMİR, “Bayraktar TB2 SİHA’larımız, oldukça küçük yapıdalar. Radar izleri, diğer uçaklara nazaran çok büyük değil. Bu önemli bir avantaj sağlıyor. Bu avantaj ile beraber, düşman unsurlara fark edilmeden yaklaşmamız mümkün oluyor. Biraz da uzaktan atış yaparak, bazı sistemleri imha ettiğimizi söyleyebiliriz. Yani, SİHA’lara yol açan elektronik harp sistemlerimiz ve düşük radar izine sahip SİHA’larımız mevcut. Oradaki (rejime ait) hava savunma sistemlerini, SİHA’lar ile de vurduğumuz oldu. Yani bir anlamda, avcıyı avladık.” dedi.

Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında şu ana kadar;  3 savaş uçağı, 3 İHA, 8 helikopter, 150 tank, 7 hava savunma sistemi, 100 top/obüs/ÇNRA, 16 tanksavar/havan, 81 zırhlı araç, 10 mühimmat deposu, 3 bin 183 Rejim unsuru ve askeri etkisiz hale getirilmiştir. Hedeflerin çoğu, SİHA’lar ile vurulmuştur.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu