Başkan DEMİR, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN İçin Tarih Verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Hava Hava Füzeleri’nin envantere girişi ile ilgili tarih verdi.

Prof. Dr. İsmail Demir, geçtiğimiz gün basın mensuplarıyla bir araya geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2022 yılı faaliyetlerine değinen Demir, “GÖKTUĞ Projesi kapsamında BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi ile GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’nin ilk teslimatlarını bu yıl yapacağız.” ifadelerinde bulundu.

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN, Türkiye’nin ilk milli hava hava füzeleri olma özelliğine sahipler.

GÖKTUĞ Projesi

AIM-9 ve AIM-120 Füzelerinin Amerika Birleşik Devletleri’nden tedarikinde çeşitli sıkıntıların yaşanması ve birim maliyetlerinin çok yüksek olması; yüksek irtifa hava savunmasını bu füzeler aracılığıyla F-16 savaş uçakları tarafından gerçekleştiren Türkiye’yi, milli havadan havaya füzelerini geliştirmek zorunda bırakmıştır. Bu kapsamda 2013 yılında GÖKTUĞ Projesini başlatan TÜBİTAK-SAGE, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını sonlandırmak için önemli bir adım atmıştır. GÖKTUĞ Projesi, BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM) ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) olmak üzere iki ayrılmaktadır.

BOZDOĞAN

BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM)

BOZDOĞAN, ABD üretimi AIM-9X’in muadili olan Görüş İçi Hava Hava Füzesi’dir. Mükemmel Nişan Hattı Sapma (off-boresight ) açısı sağlayan yüksek çözünürlüklü Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip olan BOZDOĞAN, elektronik harbe karşı dayanıklı yapıdadır. Yaklaşık 25 kilometre menzile sahip olan füze, ses hızının 3 katı hıza (Mach 3) ulaşabilmektedir ve vektör kontrolü sayesinde yüksek manevra yeteneğine sahiptir. IIR başlığı sayesinde, seyir füzelerine dahi etki edebilecek şekilde geliştirilmiştir.

Füze Adı: BOZDOĞAN AIM-9X Sidewinder
Ağırlık: 140 kilogram 84 kilogram
Uzunluk: 3.3 metre 3 metre
Çap: 160 milimetre 127 milimetre
Menzil: 25+ kilometre 30+ kilometre
Hız: 4+ Mach 2.5+ Mach
Tipi: Görüş İçi Görüş İçi

TÜBİTAK-SAGE ve 401’inci Test Filo Komutanlığı iş birliği ile Nisan 2019’da çırpıntı (flutter) testleri başlatılan BOZDOĞAN’ın; Kasım 2019’da yerdeki F-16 kanadından test atışı gerçekleştirilmiş ve 4 kilometre yükseklikteki yüksek hızlı insansız hava aracını başarıyla imha etmiştir. BOZDOĞAN’ın, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan AIM-9 Sidewinder Füzelerinin yerini alması planlanmaktadır.

GÖKTUĞ-Hava-Hava-Füzesi

GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM)

GÖKDOĞAN, ABD üretimi AIM-120 AMRAAM’ın muadili olan Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’dir. Katı hal tasarımlı Aktif Radar (AR) Arayıcı Başlığı bulunan GÖKDOĞAN; at-unut, birden fazla hedefe kilitlene bilme, atış sonrası kilitlenebilme ve her açıdan atış yeteneklerine sahiptir. Elektronik harbe karşı dayanıklı olan füze, karıştırma kaynağına güdümlenebilmektedir. Yaklaşık 65 kilometre menzile sahip olan füze, veri bağı sayesinde hedef güncellemesi yapabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi F-16’dan Atıldı

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  
Başa dön tuşu