Başkan DEMİR’den S-400 teknoloji transferi açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, AA Finans Masası’na konuk oldu. DEMİR, S-400 ve teknoloji transferiyle ilgili soruyu yanıtladı.

ABD’nin Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) için son aşamada teklif vermediğini ve S-400’ün ihaledeki en iyi hava savunma sistemi olduğunu vurgulayan Savunma Sanayii Başkanı DEMİR, Rusya tarafından S-400 alımı sebebiyle Türkiye’ye teknoloji transferi yapılıp yapılmadığı şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

STM Banner

“S-400’ler belli oranda teknoloji transferi sağlıyoruz. Tabi ki iş birliği yaptığınız her projede, belirli bir şey öğreniyorsunuz. Buradaki iş birliğinin seviyesine göre az veya çok. Ama biz şunu beklemiyoruz ve kendimizi de kandırmıyoruz; bu iş birliklerinde bir şeyler kazanırsınız ama hiçbir ülke, size tatminkar seviyede yani her şeyini açmaz. Bunu beklemek de yersiz olur. Masada görüştüğünüzde bir havuç olsun diye belirli sözler verilebilir ama bunun uygulamaya konulması aşamasında da ne kadar ipe un serildiğini, geçmiş projelerimizin bir kısmında gördük. Bunun için beklentimiz, belirli seviyelerde.

Ama Patriot görüşmelerinde, istenilen şartlarla ilgili çok katı ve kırmızı çizgiler konulunca ilerleyemedik. Ondan sonraki aşamada da teklif alamadık.”

s-400 son durum, s-400 son dakika, s-400 entegrasyon, s-400 kuruldu mu, s-400 ne zaman aktif hale gelecek

Türkiye’nin S-400 Tedariki

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren komponentlerin teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

S-400 Atışlı Testleri

Hatırlanacağı üzere; 2017 yılında Rusya Federasyonu ile yapılan anlaşmaya binaen Türkiye, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 1 filo S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedarikinde bulunmuştu. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait S-400 bileşenleri, 5-16 Ekim 2020 tarihleri arasında Sinop’ta bir dizi atışlı test faaliyeti icra etti. Atışlı testler esnasında S-400’ün radar işlevselliği, hedef tespit ve takip yetenekleri, iletişim sisteminin kabiliyetleri ve komuta kontrol sisteminin performansı gözlendi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Komplo teorileri,kasıtlı bilgilendirme ,yani yalan haber bütün dünyada revaçta. Geçenlerde bulgarianmilitary.com’da çıkan bir haberde deneme için atılan üç S400 füzesinden atılan ikisinin başarısız olduğu yazıldı. Onlar nereden bilmiş, bizler nereden bilebiliriz? Okurun bilmesi de gerekir mi? Hadi bir teori de benden : elbet hiçbir dayanağı yok ama dinleyin geçin : Biz bu S400’leri aslında
    satın almadık. Kıyamet kopacağını bildiğimizden alırmış gibi yaptık. Yani aslında Rusya ile anlaştık.
    Bunlar geri verilecek, bunun yerine ortak yapım veya buna eşit şekilde teknoloji transferi olacak.
    Rusların Hindistanla ortak (!) yaptıkları hipersonik Brahmos füzesini hatırlayın.Birleşik bir isim : Brahmapura ve Moskva nehirlerinden mülhem. Biz de Bosphorus ve Moskva’dan mülhem Bosmos
    desek mesela ? İyi bir hülle olabilir mi ? Çok mu uçtum acaba ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu