Başkan Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi projesi, Azerbaycan ve Türkiye Hava Kuvvetleri’nin en kritik ortak projelerinden biridir. Bu proje ile her iki ülkenin hava kuvvetleri, Azerbaycan hava sahasının kontrolünü sağlamanın yanı sıra ortak harekat yapma imkanına da sahip oluyor.

Bu nedenle söz konusu projenin sloganını, Milli Önder Haydar Aliyev’in sloganına uyarlayarak “İki devlet, tek millet, tek hava sahası” şeklinde ortaya koyduk.

Haluk-Görgün-Azerbaycan
Erdoğan, Aliyev ve Görgün

Bu proje tam anlamıyla hayata geçtiğinde ortak hava sahası kontrol bölgesi, Ege Denizi’nden Hazar Havzası’na kadar uzanacak. İki ülkenin Hava Kuvvetleri de bu şekilde hareket edebilecek.” ifadelerini kullandı.

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, farklı tipte ve yetenekteki sensörlerden aldığı verileri kıymetlendirerek Tanımlanmış Hava Resmini oluşturan, sahip olduğu tehdit değerlendirme ve av/silah tahsis algoritmaları aracılığıyla Silah Sistemleri ve Av Uçakları üzerinden Hava Görev Kontrol faaliyetini yürüten, gerçek zamanlı karar destek fonksiyonları ile taktik ve operasyonel seviyede Hava Sahası Kontrol faaliyetlerini icra etme imkanı sağlayan milli hava komuta kontrol sistemidir

Değişik tipteki sensörlerden aldığı verileri ileri seviye füzyon algoritmaları ile işlemekte, operatörlere hava resmi ile ilgili teşhis önerileri sunmakta ve tanımlanmış hava resmi oluşturmaktadır.

Tanımlanmış Hava Resminde yer alan tehdit unsurlarına karşı, ileri seviye tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritmaları kullanılarak önleme uçakları, insansız hava araçları, karadan havaya füze sistemleri ve namlulu silah sistemleri ile hava sahası kontrol görevinin etkin bir şekilde icra edilmesi için gerekli karar destek unsurlarını sağlamaktadır.

ASELSAN HAKİM

Modüler ve genişletilebilir mimarisi sayesinde envanterde mevcut olan ve gelecekte envantere alınması planlanan sistemler ile tam uyumlu çalışma yeteneğine sahip olacaktır.

 • Ağ Destekli Sensör Kontrol Yeteneği
 • Sensör Veri Yönetimi
 •  Plot Füzyon ve İz Korelasyon Algoritmaları
 • Tanımlanmış Hava Resmi Oluşturma
 • ATO/ACO/Uçuş Planı/İstihbarat Temelli Teşhis
 • Yöntemsel Hava Sahası ve Hava Trafik Kontrolü Yeteneği
 • Tehdit Değerlendirme ve Av/Silah Tahsis Algoritmaları
 • Entegre Silah Angajman kabiliyeti ve Ağ Destekli Silah Kontrolü
 • Hava-Hava & Kara-Hava Önleme Geometrisi Oluşturma
 • Av Uçaklarının Pozitif ve Yöntemsel Uçuş Kontrolü
 • Dış Sistemler (Diğer Harekât Merkezleri, Deniz, Hava ve Kara Unsurları) ile Entegrasyon

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu