Yunanistan’dan AH-64 ve CH-47F hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, AH-64 Apache ve CH-47F Chinook helikopter tedariki ile mevcut helikopterlerinin modernizasyonu için ABD’ye talep mektubu gönderdi.

Yunanistan, Kara Havacılık birliklerini modernize etmek üzere ABD’ye talepte bulundu. Toplam 10 adet Boeing AH-64E Guardian taaruz ile 20 adet Boeing CH-47F almı ön görülüyor. Ayrıca 9 adet mevcut AH-64DHA’nın da E modeli seviyesine yükseltilmesi Yunanistan talepleri arasında yer alıyor.

STM Banner

ABD’ye Talep Mektubu (Letter of Request – LoR) gönderen Yunanistan, bu konuda kararın yıl sonuna kadar Kongre’den çıkmasını hedefliyor. Bu konudaki öncü adım Fiyat ve Müsaitlik (P&A) olarak adlandırılan aşama. 

Tolga Özbek’in haberine göre; Yunanistan, siparişte öncelikli olarak Kara Havacılık birliklerinin nakliye operasyonunda önemli rol oynayan CH-47’lerin yeni modeli F’den 20 adet alım planlıyor. Ancak Almanya’nın verdiği 60 adetlik CH-47F siparişi ile birlikte üretim hatlarında bir yoğunluk bulunuyor.

Mevcut CH-47 filosunda halen Yunanistan D modelinin de yapılacak modernizasyon ile F modeline yükseltilmesi de planlar arasında.

AH-64E Apache

AH-64E alımı

Yunanistan ayrıca taarruz helikopteri filosunu da büyütmeyi planlıyor. Bu amaçla AH-64 Apache helikopter ailesinin yeni nesil modeli olan AH-64E Guardian alımı da talep etti.

AH-64E, güçlü T700-GE-701D motorlarına sahip. Helikopter bölgede uçan İHA sistemlerine komuta edebiliyor, ortak operasyon gerçekleştirebiliyor. Kompozit ana ve kuyruk rotoruna sahip helikopter, daha fazla mühimmat taşıyabiliyor. 

Halen ABD Ordusu, kullandığı çok sayıda AH-64D’yi E modeline yükseltmiş durumda.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu