Başkan Görgün ihracat için alınan kritik kararları açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Sektör ihracatının arttırılması için Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı’nda alınan kararlar, Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından açıklandı.

Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı, 16-18 Şubat 2024 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. 190 kişilik geniş bir katılım ile gerçekleştirilen konferansta, Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü masaya yatırıldı ve ihracatın arttırılması için önemli kararlar alındı.

STM Banner

Konferansın kapanış töreni sırasında bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, savunma ve havacılık ihracatının arttırılması için gelen öneriler ve verdiği talimatlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Görgün tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Sektörden Gelen Öneriler

“Kısaca özetlemek gerekirse, gelen öneriler şu şekilde maddelendirilebilir:

 1. Başkanlığımızın sektörde ihracat odaklı dönüşümü ve teşkilat yapısının güçlendirilmesi ihtiyacı,
 2. İhracata yönelik yeni finansman modellerinin ortaya konulması gerekliliği,
 3. NATO ülkeleri ve ihalelerine yönelik olarak odaklı çalışmaların başlatılmasının önemi,
 4. Devletten devlete satış ve uluslararası konsorsiyum gibi yenilikçi proje ve ihracat modellerinin yürürlüğe alınması,
 5. Yabancı ülkelerde girilen ihalelerde Türk firmaları arası yıkıcı rekabetin önlenmesi konusunda oluşturulacak iş birliği modelleri,
 6. İhracat izinlerinin Başkanlığımız koordinasyonunda yürütülmesi,
 7. Alt sistem üreticileri ve KOBİ’lerin ihracat faaliyetlerine daha etkin bir şekilde katılımının organize edilmesi,
 8. Savunma sanayiimizin uluslararası fuarlara katılım desteğinin artırılması,
 9. İhracat Bilgi Yönetim Sisteminin kurulması,
 10. Savunma sanayiinde üretilen ürünlerin sivil sektörlerde çift kullanımlılık esasına dayalı olarak yaygınlaştırılarak ihracatının geliştirilmesinin desteklenmesi.

Savunma-Sanayii-İhracat

SSB tarafından atılacak adımlar

Sizlerden gelen görüş ve önerilere ilişkin kısa vadede atacağımıza inandığım adımları ve sektörümüze yönelik öneri ve talimatlarımı şu şekilde özetleyebilirim:

Birinci konumuz İhracatın Finansmanı: Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile görüşüyoruz, yeni yani, mevcutta olmayan finansal kaynaklar bulacak ve ihracatın uzun vadeli finansmanını sağlayacağız. Bunun için mesafe aldık, inşallah bu yıl içerisinde güzel gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

İkinci konumuz Verimlilik ve Sinerji: Bir yandan ihracatımızı artırmayı hedeflerken diğer yandan da mutlaka ve mutlaka verimli ve sinerjik çalışmayı da öğrenmeli ve bunu önemsemeliyiz.

Başta Vakıf şirketlerimiz olmak üzere tüm savunma sanayii ekosistemimiz, yurt dışındaki ofis ve şirketlerimiz ile ortaklaşmalı ve gider mükerrerlikleri başta olmak üzere her harcamaya ve imaj dağınıklığına dikkat etmeli.

Üçüncü konumuz Gelişimi Ölçmemiz ve Ödüllendirmemiz: İhracatın artırılmasında dünyada uygulanan performans göstergelerini ve ölçümlerini mutlaka şirketlerimize adapte etmeli ve bu göstergeleri performans yönetim sistemlerimiz ile ilişkilendirerek ölçmeli ve ödüllendirmeliyiz.

Bayraktar-AKINCI
AKINCI

Bu hususta ilgili tüm sorumlu paydaşların en kısa sürede çalışmalarını bitirmelerini ve uygulamaya başlamalarını bekliyorum.

Dördüncü konumuz Başkanlığımız bünyesinde kurulması önerilen NATO Müdürlüğü: Bu konuda kısa vadede organizasyonel bir adım atacak ve yapılanmamızı buna göre şekillendireceğiz.

Yapılandırılacak Müdürlüğümüz;

 • Avrupa Birliği,
 • Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD),
 • Birleşmiş Milletler ve
 • Organisation for Joint Armament Cooperation (OCCAR) İlişkilerini ve faaliyetlerini takip edecek.”

İLGİLİ İÇERİK: Savunma Sanayii İhracatı: Ocak 2023


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu