Savunma Sanayii İhracatı: Ocak 2023

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayiinin 2024 yılının Ocak ayı boyunca gerçekleştirdiği ihracat, 330 milyon dolar olarak açıklandı.

Savunma ve havacılık sanayii sektörünün 2024 yılı ihracatına yönelik ilk çıktı belli oldu. Sektör, Ocak 2024’te 330.2 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Bu, 2023 yılının Ocak ayında gerçekleştirilen ihracata kıyasla %18.4 oranında artış anlamına geliyor.

STM Banner

Öte yandan Türk savunma ve havacılık sanayii, 2023 yılını 5.5 milyar dolarlık ihracat rakamıyla kapatmıştı. İhracatta başı, önceki senelerde olduğu gibi SİHA’lar ile mühimmat çözümleri çekmişti. Türkiye’nin bu alanda yıllık 6 milyar dolar ve üzeri bir bantta tutunabilmesi için ortalama ‘500 milyon dolar / ay’ ihracat gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunun ise ancak platform ihracatlarıyla sağlanabileceği değerlendiriliyor.

Özellikle kara ve deniz platformlarına yönelik ihracatta kayda değer bir artışa ihtiyaç duyuluyor. Aynı ihtiyacın, radar ve diğer sensör sistemleri için de mevcut olduğu üzerinde duruluyor. Özellikle Erken İhbar Radarı ve Silah Tespit Radarı gibi geliştirme faaliyetleri henüz tamamlanan projeler için ihracat potansiyelinin yüksek olduğu öngörülüyor.

AKINCI BOZDOĞAN

Yine BAYKAR tarafından 2022 ve 2023 yıllarında imzalanan rekor değere sahip ihracat sözleşmelerinin, 2024 yılı içerisinde önemli ihracat girdileri oluşturacağı üzerinde duruluyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu