Başkan İsmail Demir ve Temel Kotil Katar yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Katar’a gidiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye – Katar Yüksek Stratejik Komite 7. Toplantısı için Katar’a resmi bir ziyaret düzenliyor. Edinilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar ziyaretine, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de iştirak ediyor.

STM Banner

Katar ile Türkiye arasındaki savunma sanayii iş birliği, son dönemde giderek artış gösteriyor. Katar, 2021 yılının ilk 11 ayı içerisinde Türkiye’den 180.5 milyon ABD Doları değerinde savunma ve havacılık sanayii ihracatı gerçekleştirdi. Bu ihracatın 145.1 milyon dolarlık kısmı, Ekim ve Kasım ayları içerisinde gerçekleştirildi.

Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Ejder Yalçın Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), SERDAR Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi, AW139 Simülatörü, Yara Savunma Simülatörü ve bazı deniz platformları, Türkiye’nin Katar’a yönelik savunma ve havacılık ihracatına örnek verilebilir.

HÜRJET AESA RADAR

Savunma Sanayii Başkanı Demir ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar ziyaretine katılan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in ajandasına ne olduğu ise henüz bilinmiyor. TUSAŞ, kısa süre önce ANKA SİHA ile HÜRKUŞ Askeri Eğitim Uçağı’nın ihracatlarını gerçekleştirmişti. TUSAŞ’ın helikopter alanında GÖKBEY, T129 ATAK, T629, T929; uçak alanında HÜRKUŞ, HÜRJET, Milli Muharip Uçak (MMU); İHA alanında ANKA, AKSUNGUR, ŞİMŞEK ve uzay alanında ise Small Geo projeleri mevcut. Bu ürünlerin bir kısmının geliştirme faaliyetleri devam ederken, bir kısmı ise üretime hazır durumda.

TUSAŞ hem üretime hazır durumda olan hem de geliştirme faaliyetleri devam eden ürünlerin pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Şirket, kısa süre önce Malezya’da açılan bir ihaleye HÜRJET ile katılım sağlamıştı. Öte yandan Milli Muharip Uçak için de uygun şartlarda partner ülke arayışı mevcut.

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Muharip Uçak’ın motorundaki son durum


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu