Milli Muharip Uçak’ın motorundaki son durum

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Muharip Uçak (MMU), ilk aşamada F110 Turbofan Motoru’nu kullanacak. İlerleyen aşamalarda kullanılacak yerli motor için ise SSB tarafından bir proje başlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, geçtiğimiz gün basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Antalya’da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Demir, önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Başkan Demir tarafından MMU’nun motoruyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Milli Muharip Uçak, bloklar halinde çıkacak bir uçak. Bu uçak için seçtiğimiz bir motor tipi var, belirli sistemler var ama zaman geçtikçe bunlar yerlileştirilecek. Bu süreçte de belirli yerlileştirilecek sistemlerle ilgili Rusya tarafıyla görüşmeler olabilir. Çok fazla detay yok şu anda.

(Not: Burada Rusya isminin geçmesinin sebebi, sorunun özellikle bu şekilde gelmesinden kaynaklanmaktadır.)

Milli Muharip Uçak için üretime F-110 Motoru ile başlayacağız ve ilk uçağımızı onunla çıkaracağız dedik, bu konuda bir değişiklik yok. Motor tedariki konusunda da an itibarıyla bir sıkıntımız yok. Bizim yayınladığımız teklife çağrı dokümanı (TÇD) da – MMU’nun yerli motoru için – aslında Türkiye’de yerli motoru içeren bir doküman. Tabii bu TÇD, klasik teklife çağrı dokümanlarından biraz farklı olacak.

Milli Muharip Uçak (MMU(TF-X)
Milli Muharip Uçak (MMU(TF-X)

Bu TÇD, Türkiye’nin milli jet motoru yolculuğunda muhtemel oyunculara yayımlandı ve onların bir araya gelip bu teklifi tekrar gözden geçirmeleri ve yerli motor üretimi ile ilgili bir yol haritası oluşturup, Türkiye’deki mevcut bütün kabiliyetlerin masada olduğu bir yol haritasında hep beraber el ele yürüme stratejisini oluşturmalarını amaçlıyor.

Türkiye’nin bu konuda çok derin bir geçmişi yok, bu konuda tecrübeli mühendisimiz ve tasarımcımız çok fazla yok. Bu sebeple üç – dört parçaya bölmek gibi bir lüksümüz olmadığı için onları birleştirip bir arada koordineli şekilde çalıştırmamız gerekiyor. İmalat kabiliyetlerimiz var, TEI çok önemli imalat kabiliyetlerini sergiledi daha da ileri malzeme araştırmaları ve imalat teknikleri çalışılıyor ama bahsettiğimiz TÇD, milli motor geliştirme sürecimizin yeni bir adımı.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: ATMACA Gemisavar Füzesi envantere girdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu