BAYKAR Mühendisi KEMANKAŞ Mini Seyir Füzesi’ni Anlattı

Roketsan-ATMACA-Banner

KEMANKEŞ Mini Seyir Füzesi, ilk kez TEKNOFEST 2023 kapsamında tanıtıldı. BAYKAR Mühendisi, KEMANKEŞ Seyir Füzesi’ni anlattı.

BAYKAR Mühendisi Burak Özbek, geliştirme çalışmalarına liderlik ettiği KEMANKEŞ Mini Seyir Füzesi‘ni, SavunmaSanayiST.com’a anlattı. KEMANKEŞ Mini Seyir Füzesi’nin düşman hava savunma sistemlerini, bünyelerinde barındırdıkları hava savunma füzelerinin menziline girmeden imha edebileceğine değinen Burak Özbek, mühimmatın konseptine değindi.

STM Banner

KEMANKEŞ Seyir Füzesi’nde elektro-optik bir arayıcı başlık bulunduğuna dikkat çeken Özbek, söz konusu elektro-optik arayıcı başlık aracılığıyla KEMANKEŞ’in otonom olarak hedef tespiti gerçekleştirebildiğini vurguladı. Öte yandan KEMANKEŞ, hedef konumundaki nesnelerle karşılaştıkça onları öğrenme kabiliyetine de sahip.

Man-in-the-loop özelliğine sahip KEMANKEŞ Mini Seyir Füzesi, görüntü işlemesini tamamen kendi içerisinde yapıyor. Sadece 35 kilogram ağırlığındaki bir mühimmat olan KEMANKEŞ, düşman hava savunma sistemlerini veyahut radar istasyonlarını işlevsiz hale getirebilecek düzeyde bir harp başlığına sahip.

BAYKAR KEMANKEŞ Seyir Füzesi’nin Teknik Özellikleri

Milli imkanlarla geliştirilen KEMANKEŞ Seyir Füzesi; 1.73 metre uzunluğa ve 1.25 metre kanat açıklığına sahip. Füze, 6 kilogram ağırlığında faydalı yük taşıyabiliyor. Azami ağırlığı 30 kilogram olan dolanan mühimmat; 2 eksenli stabilizasyona, 36x zooma ve 2.8 kilometre menzilli lazer mesafe ölçere sahip bir kamera sistemi ile donatıldı. BAYKAR’ın, daha ağır ve uzun menzilli dolanan mühimmatlar üzerine de çalıştığı tahmin ediliyor.

Yapay zeka destekli optik güdüme sahip KEMANKEŞ, 18.000ft irtifaya kadar görev yapabiliyor. Azami 0.7 Mach süratle hedefine dalışı gerçekleştirebilen mühimmatın normal seyir sürati ise 0.3 Mach.

Farklı KEMANKEŞ Konfigürasyonları Geliyor

Öte yandan BAYKAR, KEMANKEŞ Seyir Füzesi’nin farklı ve daha ağır konfigürasyonları üzerinde de çalışmalar gerçekleştiriyor. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; KEMANKEŞ’in karadan atılan versiyonunun da geliştirme faaliyetleri devam ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu