KEMANKEŞ KAGEM Dolanan Mühimmat ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR tarafından geliştirilen KEMANKEŞ (KAGEM) Kanatlı Gezen Mühimmat ilk kez görüntülendi. KAGEM, 50+ kilometre menzil sahip olacak.

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın ‘Mini Seyir Füzesi’ olarak bahsini geçirdiği KEMANKEŞ Dolanan Mühimmatı, TEKNOFEST 2023 sırasında ilk kez görüntülendi.

STM Banner

Stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere BAYKAR tarafından geliştirilen KEMANKEŞ, kanatlı bir dolanan mühimmat. AKINCI TİHA, BAYRAKTAR TB2 ve BAYRAKTAR TB3 SİHA’lardan kullanılacak KEMANKEŞ Mühimmatı, 200+ kilometre menzil sahip.

1 saat havada kalış süresine sahip KEMANKEŞ KAGEM, sahip olduğu turbojet motoru sayesinde hızla hedefine yönelebiliyor. Otonom uçuş gerçekleştirme kabiliyeti de bulunan KAGEM, cephe gerisindeki stratejik hedefleri imha etmesi için özel olarak tasarlandı.

KEMANKEŞ-KAGEM-2

Yapay zeka destekli optik güdüme sahip KEMANKEŞ, 18.000ft irtifaya kadar görev yapabiliyor. Azami 0.7 Mach süratle hedefine dalışı gerçekleştirebilen mühimmatın normal seyir sürati ise 0.3 Mach.

1.73 metre uzunluğa ve 1.25 metre kanat açıklığına sahip KEMANKEŞ KAGEM, 6 kilogram ağırlığında faydalı yük taşıyabiliyor. Azami ağırlığı 30 kilogram olan dolanan mühimmat; 2 eksenli stabilizasyona, 36x zooma ve 2.8 kilometre menzilli lazer mesafe ölçere sahip bir kamera sistemi ile donatıldı. BAYKAR’ın, daha ağır ve uzun menzilli dolanan mühimmatlar üzerine de çalıştığı tahmin ediliyor.

MUHARABE SAHASINDA DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Bayraktar KEMANKEŞ, Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’ya entegre edilerek görev yapabilecek. Yaklaşık 1 saat havada mini akıllı seyir füzesi, sahip olduğu jet motoru sayesinde süratle yol alarak düşman hattı gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebilecek.

200+ kilometre görev menzili olan Bayraktar Kemankeş, 50 kilometre haberleşme menzilene sahip. Ayrıca yapay zekâ destekli oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirip stratejik hedefleri yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirerek muharebe sahasında dengeleri değiştirecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu