BAYKAR’dan dikey iniş kalkışlı yeni İHA

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR Savunma, keşif ve istihbarat görevlerini gerçekleştirebilecek yeni bir dikey iniş kalkışlı insansız hava aracı (İHA) sistemi geliştiriyor. Tasarım faaliyetleri devam eden araca, “Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA)” ismi verildi.

SavunmaSanayiST.com edinilen bilgiye göre Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı; otomatik seyir uçuşu, otonom kalkış, otonom iniş ve yarı otonom seyir uçuşu yapabilecek. Bayraktar DİHA, elektrik motorlarıyla kalkış yaptıktan sonra seyir uçuş moduna geçecek, seyir uçuş modunda sadece yakıt motoru aktif halde bulunacak. İniş modu için dikey iniş, gövde üzerine iniş ve paraşütlü iniş olmak üzere üç farklı opsiyonu bulunan hava aracı; otomatik rota takibi, hedef takibi, çember atma ve eve dönüş modlarını gerçekleştirebilen uçuş kontrol sistemine sahip.

STM Banner

Toplamda 1.5 metre uzunluğa, 5 metre kanat açıklığına, 30 kilogram azami kalkış ağırlığına, 5 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 12 saat havada kalış süresine sahip olan sistem; 15.000ft irtifa tavanına, 9.000ft operasyonel irtifaya, 80knot azami hıza ve 150 kilometre haberleşme menziline sahip. İHA’nın gelişmiş yetenekleri arasında; Tam Otomatik Uçuş Sistemi, Sensör Füzyonu Yardımlı Tam Otonom, Otonom Kalkış ve İniş Sistemi, Yarı Otonom Uçuş Modu, Hataya Dayanıklı Sistem Mimarisi, Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi, Yedekli Servo Eyleyiciler, Elektro-Optik (EO) Kamera Modülü, Kızılötesi (IR) Kamera Modülü, Lazer Mesafe Ölçer, Lazer İşaretleyici, Digital Veri ve Video Link özellikleri bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu