BAYKAR’dan KEMANKEŞ Mini Seyir Füzesi geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR, KEMANKEŞ Mini Seyir Füzesini ilk kez TEKNOFEST esnasında tanıtacak. KEMANKEŞ Füzesi, birkaç yüz kilometre menzile sahip.

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 10 Nisan 2023’te gerçekleştirilen TCG ANADOLU Envantere Giriş Töreni sırasında SavunmaSanayiST.com’un akıllı mühimmat sistemleriyle ilgili sorusunu yanıtladı.

STM Banner

BAYRAKTAR tarafından yapılan açıklamada, “Bayraktar TB3’te sonobuoy ve aynı zamanda hafif torpidolar görebiliriz. Türkiye’nin şu anda çok geniş bir mühimmat ailesi var. Hafif seyir füzesi, KEMANKEŞ de TEKNOFEST’te ilk kez tanıtılacak. BAYKAR tarafından geliştiriliyor. KEMENKEŞ çok hafif ve Bayraktar TB3’ten atılabilecek, birkaç yüz kilometre menzile sahip seyir füzesi yapıyoruz. Bunlar yeni çağın bir anlamda dijital akıllı mühimmatları.” ifadelerine yer verildi.

Şubat 2023’te Abu Dabi’de düzenlenen IDEX Fuarı sırasında, BAYKAR tarafından KAGEM Kamikaze İHA’sı tanıtılmıştı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; BAYKAR tarafından geliştirilen KAGEM, insansız hava aracından atılan bir ‘kamikaze insansız hava aracı’.

KAGEM

Yani havadaki bir AKINCI veyahut Bayraktar TB2 gibi SİHA’dan -genellikle AKINCI- atılacak KAGEM, kanatları ile arayıcı başlığını aktif hale getirerek hedefine yöneliyor. Hedefine ulaşmasının ardından ise kendini infilak ettiriyor. Human-in-the-loop özellikli KAGEM’in, <10 kilogram sınıfında parçacıklı bir harp başlığına sahip olduğu biliniyor.

Selçuk Bayraktar’ın bahsini geçirdiği KEMANKEŞ Füzesinin, işte bu KAGEM adlı Füze/Dolanan Mühimmat olabileceği üzerinde duruluyor. KEMANKEŞ, AKINCI TİHA tarafından yüksek irtifadalardan atıldığı taktide, Selçuk Bayraktar’ın da vurguladığı üzere birkaç yüz kilometre menzile ulaşabilecek.

KEMANKEŞ ile ilgili Selçuk Bayraktar’ın açıklamaları:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu