STM MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateynler için harekete geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

MİLGEM’in 6, 7 ve 8’inci gemileri konumunda bulunan 3 adet İSTİF Sınıfı Firkateynin inşa faaliyetleri başladı. STM, rekor sürede inşa edilecek gemiler için harekete geçti.

TCG ANADOLU (L400) Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, geçtiğimiz gün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Türk Donanması’nın en büyük gemisinin envantere giriş töreninde, 3 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn için de ilk sac kesme töreni gerçekleştirildi.

STM Banner

MİLGEM Projesi’nin 6., 7., ve 8’inci gemilerini oluşturan 3 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn, STM-TAİS İş Ortaklığı tarafından özel tersanelerde üretilecekler. TCG İZMİR, TCG İZMİT ve TCG İÇEL Firkateynleri; Sedef, Sefine ve Anadolu Tersaneleri’nde inşa edilecek.

Daha önce Ukrayna MİLGEM Projesi kapsamında bir özel sektör tersanesine Korvet tipi askeri savaş gemisi üretime kabiliyeti kazandıran STM, bu sefer Firkateyn üretme kabiliyetini 3 farklı özel tersaneye kazandırmaya hazırlanıyor. Ayrıca bu 3 gemi, 36 ay gibi rekor bir sürede üretilip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecekler.

İSTİF-Sınıfı-Firkateyn

Bu rekor süreye ayak uydurulması için sözleşme imzaları 6 Nisan 2023’te gerçekleştirilen firkateynlerin inşa faaliyetlerine, 10 Nisan 2023 itibariyle başlanıldı.

Tüm sensör ve silah sistemi millî olarak geliştirilen İSTİF Sınıfı Fırkateynler millî hava savunma kabiliyetleri ile de donatılacak. İlaveten Baş Top, Helikopter Yakalama Sistemi ve Ana Tahrik Sisteminin muhtelif bileşenleri gibi birçok alanda da millîleştirme faaliyetleri sürdürülecek.

Yakın hava savunma sistemi Gökdeniz, üç boyutlu arama radarı Cenk-S, atış kontrol radarı Akrep, aydınlatma radarı, torpido kovanı, Milli Dikey Atım Sistemi MİDLAS, Hisar-D gibi milli çözümler, üç gemide de yer alacak. Böylelikle gemilerde yer alacak sistem ve alt sistemlerdeki yerlilik oranı da artmış olacak.

İ Sınıf Fırkateynler, denizaltı savunma, su üstü ve hava savunma harbi yetenekleri, ileri karakol faaliyetlerinin icrası, keşif, gözetleme, hedef tespit, teşhis, tanıma ve erken ihbar özellikleriyle dikkat çekiyor.

tcg-istanbul
İSTİF Sınıfı Firkateyn

ADA sınıfına göre silah sistemlerinde yapılan donanım değişikliği ve ilaveler nedeniyle boyu 10 metre uzatılmış olan ilk milli fırkateynler, 3100 ton desplasman, 113 metre uzunluk ve 14,4 metre genişliğe sahip. MİLGEM İ sınıfı Fırkateyn, ADA sınıfı korvetlerden, hava savunma güdümlü mermiye sahip olma kabiliyeti ile de farklılaşıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu