BAYKAR’ın AKINCI ve TB2 ihraç ettiği ülke sayısı açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayiinin ihracat şampiyonu BAYKAR, Bayraktar TB2 ve AKINCI tipi silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) ihracatlarına hızla devam ediyor.

BAYKAR’ın, Bayraktar TB2 SİHA ile AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ihracatı için sözleşme imzaladığı ülkelerin sayısı ise kısa süre önce açıklandı. Edinilen bilgiye göre; BAYKAR üretimi SİHA platformları, 30’dan fazla ülkeye ihraç edildi.

STM Banner

Şirket şu ana kadar 31 ülkeye Bayraktar TB2 SİHA, 8 ülkeye ise AKINCI TİHA ihraç etti. Hem AKINCI hem de Bayraktar TB2 ihraç edilen toplam ülke sayısı ise 32 olarak açıklandı. Özetle şirketin ihracat gerçekleştirdiği 7 ülke, hem Bayraktar TB2 SİHA’yı hem de AKINCI TİHA’yı tedarik etti. 1 ülke ise yalnızca AKINCI TİHA tedariki için sözleşme imzaladı.

Açık kaynak verilerine göre; Pakistan ve Azerbaycan, hem AKINCI TİHA hem de Bayraktar TB2 kullanıcıları olarak biliniyor. Suudi Arabistan ise 3.1 milyar dolarlık bir anlaşma ile AKINCI TİHA’yı envanterine katmaya hazırlanıyor. Katar, Polonya, Ukrayna, Somali, Mali, Fas, Kırgızistan, Türkmenistan ve Umman gibi ülkeler de Bayraktar TB2 SİHA için sözleşme imzalayan ülkeler arasında bulunuyor.

Bayraktar TB2

Milli mühimmatlar da SİHA’larla birlikte yollanıyor

Öte yandan SİHA’ların yanında, milli mühimmatlar da ihraç ediliyor. Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatı, 30’dan fazla ülkeye ihraç edildi. İHA-230 Havadan Atılan Süpersonik Balistik Füze ise çok kısa süre önce AKINCI TİHA ile birlikte ihraç edildi.

Yine ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN Minyatür Bomba da AKINCI ile birlikte kısa süre önce ihracat başarısı elde etti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu