Bir ülke daha Bayraktar TB2 SİHA’yı tercih etti

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA, ihracat serüvenini sürdürüyor. Son olarak 1 ülke daha Bayraktar TB2 SİHA’yı tercih etti.

Şu ana kadar 30 ülkeye Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gerçekleştirildiği bilinirken, bu sayıya güncelleme geldi. BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, katıldığı bir yayında Bayraktar TB2 SİHA ihracatı gerçekleştirilen ülke sayısını 31 olarak açıkladı.

STM Banner

Öte yandan BAYKAR, şu ana kadar 500 adetten fazla Bayraktar TB2 SİHA’nın üretimini gerçekleştirdi. İhracat müşterilerine yönelik teslimatlarını sürdüren şirket, artık gelirlerinin %90’dan fazla kısmını yurtdışı müşterilerinden elde ediyor. Bayraktar TB2 SİHA’nın genetik kodlarına sahip AKINCI TİHA da şu ana kadar en az 6 ülkeye ihraç edildi.

Geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan ile BAYKAR arasında imzalanan 3.1 milyar dolarlık AKINCI ihracatı sözleşmesi, Türk savunma sanayiinin tek kalemde imzaladığı en yüksek tutardaki ihracat sözleşmesi oldu. Öte yandan şirketin geliştirme faaliyetlerini sürdürdüğü, Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olan KIZILELMA şimdiden talep alıyor.

600 BİN SAATİN ÜZERİNDE BAŞARILI UÇUŞ

Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB2 SİHA’lar, geçmişte 27 saat 3 dakika havada kalarak ve 27 bin 30 feet irtifaya çıkarak, havacılık tarihimizin havada kalış ve irtifa rekorlarını kırmıştı.

Şimdiye kadar 600.000 saatin üzerinde başarılı uçuş gerçekleştiren milli SİHA Bayraktar TB2, Türkiye’nin en uzun süre uçan milli hava aracı unvanına sahip olarak görev yapıyor. Yüzde 93 oranında yerlilik oranına sahip olan Bayraktar TB2 SİHA’ların yazılımları, tasarımı ve kritik tüm bileşenleri Baykar tarafından tamamen milli ve özgün olarak geliştiriliyor.

DÜNYA HARP TARİHİNE GEÇTİ

Bayraktar TB2 - Azerbaycan

Bayraktar TB2 SİHA’lar ülkemizin yanı sıra dost ve kardeş ülkelerin güvenliğini de büyük katkı sağladı. Libya’da meşru hükümetin darbecilere karşı mücadelesinde büyük başarı gösterdi.

2020 yılında ise Azerbaycan’ın 30 yıllık Ermenistan işgalindeki Karabağ’ı hür kılma mücadelesi olan Tek Vatan Harekâtı’nda harbin doğasını değiştirdi. Azerbaycan’ın zaferi SİHA’lar ile kazanılmış ilk muharebe olarak dünya harp tarihine geçti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu