Baykar’ın Motor Aldığı Motor Sich Ukrayna Devletinin Kontrolüne Geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar tarafından tasarlanan AKINCI TİHA ve Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) Kızılelma’nın kullandığı motorları imal eden Motor Sich şirketinin tüm hisselerine Ukrayna Devleti diğer stratejik 4 şirket ile birlikte el koydu. Halen AKINCI’da AI-450 serisi turboprop motor ve Kızılelma’da ise Motor Sich’in yan şirketi Ivchekno-Progress’e ait AI-25TLT kullanılıyor.

Karar, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov tarafından açıklandı. Halen devlet hisselerinin de bulunduğu 5 büyük savunma ve petrol şirketi savaş nedeniyle ilan edilen sıkıyönetim kuralları çerçevesinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na devredildi. Şirketlerin tüm hisseleri devletleştirildi. Karar, “Sıkıyönetim Kapsamında Malların Devri Hakkında Kanunu” uyarınca alındı.

STM Banner

El konular şirketler

Tolga Özbek’in haberine göre bu şirketler arasında uçak motoru üreticisi Motor Sich’in yanı sıra, güç transformatörler geliştiren Zaporizhtransformator, kamyon imalatçısı KrAZ, Ukrayna’nın en büyük petrol ve doğal gaz üreticisi Ukrnafta ve petrol arıtma şirketi Ukrtatnafta yer alıyor.

Motor Sich’i Çinliler almak istemişti

Bir dönem Ukraynalı havacılık motorları imalatçısı Motor Sich’i Çin satın almak istemiş ancak bu girişim ABD tarafından büyük tepki ile karşılanmıştı. Uzun süren pazarlıkların ardından Ukrayna mahkemeleri aldığı karar ile Çinlilere satışı engellemişti.

Bayraktar TB2 SİHA/Ukrayna

Motor Sich’in CEO’su tutuklanmıştı

Geçtiğimiz ekim ayında ilginç bir gelişme yaşanmıştı. Motor Sich’in CEO’su Vyacheslav Bohuslayev, Ukrayna devleti tarafından yapılan operasyonla göz altına alınmıştı. Zaporijia’da Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ajanlarının gerçekleştirdiği operasyon Bohuslayev’in Rusya’ya gizlice helikopter motoru parçaları sattığı iddiasıyla yapılmıştı.

Satılan motorlar arasında Rusya’nın Mi-8AMTSh-VN, KA-52, Mi-28N helikopterlerinde kullanılan parçalar olduğu belirtilmişti.

Baykar teslimatlardan etkilenecek mi?

Alınan bilgilere göre, motor konusunda Baykar’ın toplu sipariş vererek teslimatı öne aldığı ve Ukrayna savaşı ve sonrasındaki gelişmelerden etkilenmediği yönünde. Halen fabrika bir çok motor çeşidinin yanı sıra batılı şirketler için de üretim yapıyor. Bu üretim fabrikaya iki defa hava saldırısının yapılmasına rağmen gecikmeli de olsa teslimatların gerçekleştiği Ukrayna’dan gelen bilgiler arasında.


Kaynak: tolgaozbek.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu