BAYKAR’ın uzay üssü FERGANİ’den ilk görüntüler geldi

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR’ın uzay alanındaki faaliyetlerini yürüten FERGANİ şirketinden ilk görüntüler geldi. FERGANİ, milli yörünge transfer aracı (YTA) için çalışmalarını sürdürüyor.

Bugün BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın davetlisi olarak BAYKAR tesislerini ziyaret eden Murat Kurum, BAYKAR’ın üretim ve ArGe bölümlerini inceledi. BAYKAR ekibiyle bir araya gelen Murat Kurum’un ziyareti sırasında, FERGANİ‘ye ilişkin ilk görüntüler de paylaşıldı.

STM Banner

FERGANİ’nin ilk iki görevi arasında, Small-GEO diye tabir edilen küçük hacimli uydular ile yörünge transfer aracı (YTA) bulunuyor. FERGANİ’nin üreteceği 100 kg sınıfındaki mikro uydular, 500-600 km irtifa aralığında hizmet verecek. Bu uydular haberleşme, coğrafi konumlandırma gibi çeşitli faydalı yüklere sahip olacak. Ku, Ka, S, L bandlarında haberleşme sağlayabilecek olan bu uydular küresel kapsama ağına sahip olacak.

İlk Milli Yörünge Transfer Aracı (YTA)

Öte yandan BAYKAR, ilk milli yörünge transfer aracını geliştirmek için de kendi kaynaklarıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Fırlatma sistemleri tonlarca yükü, önceden belirlenmiş yörüngelere çıkarıyor. YTA çözümünün olmadığı durumda, uydu işletmecisinin uydusunu göndermek istediği yörünge ile fırlatma sistemlerinin yörünge planı çoğu zaman birbiri ile uyum sağlamıyor.

Bu durumda uydu işletmecisi ya kendi talep ettiği yörüngeye uygun fırlatma planını bekliyor ya da fırlatma şirketi ile anlaşarak bütün maliyeti kendisinin üstlendiği bir fırlatma gerçekeleştiriyor. Her durumda şirket ya ciddi bir zaman kaybı ya da yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalıyor.

FERGANİ-BAYKAR

FERGANİ’nin uydu işletmecilerine sunacak olduğu YTA çözümü ile beraber işletmeci, gideceği yörünge fark etmeksizin planladığı tarihe uygun olan herhangi bir fırlatma programına ikincil yük olarak dahil olacak, uzaya ulaştıktan sonra, kendi hedef yörüngesine YTA ile erişecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu