Makedonya’dan 250 milyon avroluk AW149 ve AW169 tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuzey Makedonya, Leonardo Helicopters ile dörder adet AW149 ve AW169M helikopteri tedarik etmek üzere bir sözleşme imzaladı.

Anlaşma, Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska ve Leonardo Başkan Yardımcısı Cesare Cacha tarafından 26 Mart’ta Üsküp’te imzalandı. Anlaşma kapsamında, Makedon Ordusu’nın havacılık tugayı İtalyan yapımı helikopterlerle teçhiz edilecek.

STM Banner

Kuzey Makedonya, 22 Ocak’ta hükümetten hükümete bir anlaşma yoluyla helikopter satın alma niyetini açıklamıştı. Müzakerelerin tamamlanması ve gerekli uçak görev ekipmanlarının tanımlanmasının ardından Parlamento Savunma ve Güvenlik Komitesi, imzalanan anlaşmaya yaklaşık 250 milyon Avro (270 milyon $) bütçe tahsis etti.

Kuzey Makedonya Savunma Bakanlığı, Ağustos 2026 ile 2028 sonu arasında yeni helikopterlerin teslim almanın yanı sıra sözleşmenin hizmet içi destek paketi, simülatör, personel eğitimi ve Petrovec hava üssünde yeni bir hangar inşasını da içerdiğini açıkladı.

AW149

Ancak seçilen görev ekipmanına ilişkin hiçbir ayrıntı kamuoyuna açıklanmadı ve uçakların silahlı olup olmayacağı bilinmiyor. Helikopterler, nakliye/saldırı amaçlı kullanılan Mil Mi-8/17’lerin ve Mi-24V taarruz helikopterlerinin helikopterlerinin yerini almak üzere kullanılacak.

Makedonya’nın en büyük askeri alımı

Kuzey Makedonya’nın gerçekleştirdiği en büyük savunma alımını temsil eden sözleşme, 2019 yılında başlatılan bir sürecin sonucudur. Bir değerlendirme faaliyeti sırasında değerlendirilen diğer tipler Airbus Helicopters H145M, H215M ve H225M, Bell 412M ve Sikorsky/PZL Mielec UH-60M/S-70 Black Hawk idi.

Makedonya’dan BORAN Obüsü Siparişi


Kaynak: Flight Global

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu