Bayraktar AKINCI TİHA’dan GÖKÇE Güdüm Kiti Atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)’ndan, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKÇE Güdüm Kiti’nin ilk atışı gerçekleştirildi.

Test faaliyetleri kapsamında Çorlu’dan kalkış yapan Bayraktar AKINCI TİHA, Hedef Adası’na intikal ederek GÖKÇE Güdüm Kiti atışını başarıyla gerçekleştirdi. Atış sonucunda GÖKÇE’nin, hedef tabelasını vurmayı başardığı görüntülendi.

STM Banner

GÖKÇE Güdüm Kiti

SaGe, F-16 ve F-4 tipi savaş uçakları tarafından kullanılan Mk-81, Mk-82, Mk-83 ve Mk-84 tipi genel maksat bombalarını güdümlü hale getirerek menzil artırımı ve hassas vuruş yeteneği kazandıran güdüm kiti ailesine, yeni üyeler kazandırmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda yeni nesil bir güdüm kiti geliştirmek amacıyla TÜBİTAK SAGE öz kaynakları ile desteklenen GÖKÇE Projesi, 2021 yılının birinci çeyreğinde başlatılmıştı.

GÖKÇE

GÖKÇE Projesi kapsamında, Hava Kuvvetleri komutanlığı envanterinde bulunan 1000 librelik Mk-83 genel maksat bombaları ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen SARB-83T ardışık delicili harp başlığı ile kullanılabilen, ANS/KKS/Lazer güdümlü, hareketli ve sabit hedeflere karşı etkili, hassas vuruş kabiliyetine sahip ve maliyet etkin bir güdüm kiti geliştirildi.

İnsanlı/insansız hava araçları tarafından kullanılacak 18+ kilometre (savaş uçağından atıldığında yaklaşık 40 km) menzilli GÖKÇE, F-16 uçaklarında kullanılan BRU-57 çoklu atım salanı ile de uyumlu olma özelliğine sahiptir. Böylece tek bir sortide daha fazla hedefe hassas bir şekilde taarruz etme imkanı sağlanmış olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu