AKINCI TİHA Süpersonik Füze TRG230İHA’yı Attı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ilk Süpersonik Füzesi olan Roketsan üretimi TRG230İHA’nın ilk atışı, AKINCI TİHA’dan başarıyla gerçekleştirildi. TRG230İHA, SİHA’larda kullanılacak.

Roketsan tarafından geliştirilen TRG-230 Karadan Karaya Füzesi, havadan atılacak şekilde revize edildi. Türkiye’nin ilk Süpersonik Füzesi TRG230-İHA’nın ilk atışı, Bayraktar AKINCI TİHA tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

STM Banner

Atış testi kapsamında Çorlu’dan havalanan AKINCI TİHA, Sinop’taki test sahasına ulaşmak için yaklaşık 700 kilometrelik bir uçuş gerçekleştirdi. 25.000ft irtifadaki AKINCI TİHA tarafından Sinop’ta belirlenen hedefe atışı gerçekleştirilen TRG230-İHA Füzesi, 100 kilometreden daha uzun bir menzilden hedefini başarıyla vurdu.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; 20 ila 150 kilometre arasında etkili menzile sahip TRG230-İHA Füzesi, hedefe nokta vuruş hassasiyetiyle ulaştı. Gerçekleştirilen atış; Türkiye’de havadan karaya atılan ilk balistik süpersonik füze olma özelliği taşıyor.

Böylelikle Türk savunma sanayii, Dünya harp doktrininde yeni bir sayfa açarak tarihe geçti. Mühimmatın havada otonom ateşlenme yeteneği ile süpersonik hızda, kritik hedeflere kısa sürede etki etme kabiliyet SİHA’lara kazandırılmış oldu.

TRG230-İHA Füzesi’ne temel teşkil eden TRG-230 Füzesi’nin Özellikleri:

TRG-230 Füzesi, yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 20-70 km menzil arasındaki yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü yaratmaktadır. TRG-230 Füzesi; Roketsan tarafından geliştirilen Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi ile uygun arayüzlere sahip, farklı tipteki platformlar üzerinden de atılabilmektedir.

Teknik Özellikler

Çap:230 mm
Füze Ağırlığı:215 kg
Menzil:20 – 70 km
Güdüm:ANS* + LAB**
Kontrol:Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi:Kompozit Katı

TRG-230

Harp Başlığı Tipi:Tahrip + Çelik Bilyeli
Harp Başlığı Ağırlığı:42 kg
Harp Başlığı Etki Yarıçapı:≥ 55 m
Tapa Tipi:Çarpma ve Yaklaşmalı
Vuruş Hassasiyeti [CEP]:≤ 10 m

İLGİLİ İÇERİK: Roketsan’dan BARBAROS Kıyı Savunma Sistemi Geliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu