Bayraktar TB2 SİHA Tarafından Vurulan Rus Araçları

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki savaş, 6’ıncı gününde devam ediyor. Ukrayna Ordusu, Bayraktar TB2 SİHA’ları aktif olarak kullandığı savaş esnasında Rus Ordusu’na ağır zayiat verdirdi.

Rusya-Ukrayna Savaşı, Rusya’nın saldırılarıyla 24 Şubat 2022 tarihinde başladı. Savaş esnasında Rusya Federasyonu’nun ilk hedefleri arasında yer alan Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), bölgedeki yoğun Rus hava savunma sistemi varlığına rağmen görevlerini sürdürüyor. Ayrıca Bayraktar TB2 SİHA, Rus elektronik harp sistemlerinin karıştırmasına da maruz kalıyor.

STM Banner

Oryx kullanıcı adına sahip araştırmacı, Ukrayna’nın Bayraktar TB2 SİHA’lar ile vurduğu Rus Ordusu’na ait platformların listesini çıkarttı. İçeriğe göre Rusya’nın listesi kabarık…

Listeye göre Ukrayna Ordusu, Buk Hava Savunma Füze Sistemi’ne ait 2 adet TEL ve 2 adet ise TELAR’ı, TB2 SİHA ile imha etti. 1 adet Tor-M2 Hava Savunma Füze Sistemi, 1 adet zırhlı muharebe aracı, 4 adet Msta-B 152mm’lik Kundağı Motorlu Obüs ve 17 adet kamyon ile cip de TB2 SİHA’dan atılan Roketsan MAM-L mühimmatlarının hedefi oldu.

Listenin sadece Ukrayna Ordusu tarafından yayımlanan görüntülere göre hazırlandığını belirtmekte fayda var. Dolayısı ile TB2 SİHA’nın başka hedefleri de imha etmiş olması muhtemel.

ÖNERİLEN İÇERİK: ‘Azerbaycan MiG-29’larının Ukrayna’da Vurulduğu’ İddiası


Kaynak: SavunmaSanayiST.com / Oryx

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu