‘Azerbaycan MiG-29’larının Ukrayna’da Vurulduğu’ İddiası

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçaklarının, Rusya Federasyonu tarafından Ukrayna’da vurulduğu iddia ediliyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, dördüncü gününde devam ediyor. 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’yı yönelik taarruzu ile başlayan savaşta, her iki taraf da önemli kayıplar yaşıyor. Rusya Federasyonu, savaşın ilk gününden itibaren Ukrayna’ya ait kritik tesisleri Kalibr Seyir Füzesi ile hedef aldı.

STM Banner

Hedef alınan havalimanı ve fabrika gibi kritik tesisler arasında, Ukroboronprom şirketine bağlı Lviv Uçak Tamir Fabrikası da bulunuyor. Rus medyası tarafından ortaya atılan bir iddia, Lviv Uçak Tamir Fabrikası’nı gündeme taşıdı. İddiaya göre; Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”) tipi savaş uçakları, bakım ve modernizasyon faaliyetleri için Lviv Fabrikası’ndaydı. Rusya Federasyonu’nun Lviv Fabrikası’na yönelik taarruzu esnasında, sayısı tam olarak bilinmeyen bu MiG-29’ların da kullanılamaz hale geldiği iddia ediliyor.

Ukrayna devletine ait Ukroboronprom şirketine bağlı Lviv Uçak Tamir Fabrikası, bir süredir Ukrayna Hava Kuvvetleri envanterine bulunan MiG-29 savaş uçaklarının modernizasyonunu gerçekleştiriyordu. Modernizasyon kapsamında Ukrayna’ya ait MiG-29MU1 (modernizasyon sonrası MiG-29MU2) savaş uçakları hem modern aviyoniklerle donatılıyor hem de gövde ömürleri 8000 saatten 12000 saate çıkarılıyordu.

Azerbaycan-MiG-29
Lviv’deki Azerbaycan MiG-29’u / livejournal

Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”)

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından geliştirilen Mikoyan MiG-29, gerek eski Sovyet ülkeleri gerekse Mısır ve Suriye gibi birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. SSCB tarafından NATO üyesi ülkeler tarafından kullanılan F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon ve F-16 Hornet tipi savaş uçaklarına karşı geliştirilen MiG-29, dördüncü nesil bir savaş uçağıdır.

Çift motorlu bir uçak olan MiG-29, halihazırda Azerbaycan, Bulgaristan, Hindistan, Rusya, Suriye, Ukrayna, Belarus ve Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu 20’den fazla ülkenin hava kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Balistik Füze İle Rus Savaş Uçağını Vurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu