Bayraktar TB2 Ukrayna Topraklarında Üretilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk İHA’ları Ukrayna topraklarında üretilecek. Açıklama Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba tarafından BM 76. Genel Kurulu kapsamında yapıldı.

Ukranya Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba tarafından yapılan açıklamaya göre Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 tipi İHA’lar Ukrayna topraklarında da üretilecek.

STM Banner

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin “iyi olacağını” vurgulayan Kuleba, Bayraktar İHA’lar için Ukrayna topraklarında bir tesis kurulacağını açıkladı.

Kuleba’ya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky arasında BM 76. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen görüşmenin içeriği genel olarak savunma ve güvenlik alanlarında iş birliği üzerine idi.

Ukrayna Donanmasına Teslim Edilen Bayraktar TB2 SİHA'lar
Ukrayna Donanmasına Teslim Edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar

Kuleba: “Bildiğiniz üzere ülkelerimiz arasında oldukça hırslı pek çok proje bulunuyor. Bunlar arasında Ukrayna Donanması için hem İHA’ların hem de gemilerin üretimi yer alıyor.”

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, yaklaşık bir hafta önce Ukrayna’ya yönelik bir ziyaret gerçekleştirmişti. Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ile bir araya geldiği not edilmişti.

İkili arasındaki görüşmede Ukrayna tarafından siparişi verilen sistemlerin üretimlerindeki seyir ve daha önce üzerinde anlaşmaya varılan anlaşmaların hızlandırılması olasılığı görüşülmüştü. Ek olarak ise Türk SİHA’larının Ukrayna topraklarında üretilmesi olasılığı da tartışılmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Haluk Bayraktar, Ukrayna Savunma Bakanı Taran İle Görüştü


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, UNIAN

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu