ROKETSAN ve ‘Uzun Menzilli Tanksavar Füze’

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, TEKNOFEST esnasında SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtladı. İKİNCİ, ‘uzun menzilli tanksavar füzesi’ ile ilgili soruyu yanıtladı.

Konuyla ilgili olarak Murat İKİNCİ tarafından yapılan açıklamada, “Aslında bu süreç, biten bir süreç değil. Her tehdit karşında, yeteneklerinizi arttırmak ve kendi ürünlerinizin kabiliyetlerini üst noktaya çıkartmak için aslında sona ermeyen bir çaba ve gayret içerisinde oluyorsunuz. Roketsan da tabi ki daha gelişmiş sistemler, daha teknolojik sistemler geliştirmek için çalışmalarını yapıyor. Ama bunları, testleri tamamlandıktan sonra duyurmayı biz kendimize prensip olarak ediniyoruz. İnşallah bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkacak yeni ürünlerimizi, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine dahil edilme aşamasında bunlarla ilgili bilgilendirmeleri de yapacağız.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Roketsan’ın Arayıcı Başlık Çalışmaları

Arayıcı başlık alanında Roketsan’ın gerçekleştirdiği çalışmalara da değinen Murat İKİNCİ, “Aslında arayıcı başlık konusu yeni bir konu değil. Roketsan’ın uzunca süredir üzerine yatırım yaptığı alanlardan bir tanesi. Biz arayıcı başlık ihtiyacıyla beraber kendi mühimmatlarımızdaki görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlıkları kendi teknolojimiz de geliştirmeye çalışıyoruz.

Roketsan OMTAS

Buradaki avantaj tabi mühimmatın genelinin performansıyla uyumlu olan özellikleri, kendi bünyemizde geliştirdiğimiz arayıcı başlıklarla daha bütünleşik olarak daha yüksek kabiliyetli bir ürün ortaya çıkartmayı hedefliyoruz.

Bunun yanı sıra Türk savunma sanayiinde yer alan birçok firmamızla da arayıcı başlık konusundaki birlikteliğimiz devam ediyor. Özellikle RF tarafından ASELSAN ile çalışmamız var. ASELSAN bu konuda arayıcı başlık tedariki yapıyor. Birçok platformda da kullanıyoruz zaten. Hem bir çeşitlilik sağlamak hem dediğim gibi Roketsan’ın üretim kabiliyetlerine katkıda bulunmak amacıyla şu anda bu çalışmalarımızı son aşamaya getirdik.” dedi.

Söyleşinin Tamamı:

ÖNERİLEN İÇERİK: KARAOK Füzesi’nin Lançeri Paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu