Bayraktar TB3’te kritik gelişme: İkinci prototip havada

Roketsan-ATMACA-Banner

Bayraktar TB3 İnsansız Hava Aracı’nın ikinci prototipi, bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. İkinci Bayraktar TB3 prototipi, sorunsuz geçen uçuşun ardından iniş yaptı.

BAYKAR tarafından yürütülen Bayraktar TB3 İnsansız Hava Aracı (İHA) Projesi kapsamında ikinci prototip ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bugün gerçekleştirilen ilk uçuş sırasında ikinci Bayraktar TB3 prototipi, sorunsuz bir şekilde havalandı ve başarılı geçen uçuşun ardından inişini yaptı.

STM Banner

TCG ANADOLU gibi kısa pistli deniz platformlarına iniş/kalkış gerçekleştirecek olan Bayraktar TB3, BAYKAR’ın öz kaynaklarıyla geliştiriliyor. Bu yıl içerisinde TCG ANADOLU’ya ilk inişini gerçekleştirmesi beklenen Bayraktar TB3’ün test faaliyetleri, ikinci prototip ile birlikte hız kazanacak.

TCG ANADOLU’DAN İLK UÇUŞ 2024’TE

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı. Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak.

Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

Bayraktar TB3’e, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin de ilgi göstermesi bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu