Belçika’ya İsrail Spike’larının yerine 761 adet Akeon Füzesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Belçika Ordusu envanterindeki İsrail üretimi Spike Tanksavar Füzelerinin yerini, MBDA üretimi Akeon Tanksavar Füzeleri alacak.

Savunma Bakanı Ludivine Dedonder, Belçika ordusunun özellikle Fransa’dan satın alınacak Jaguar Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçları donatmak üzere 761 adet Orta Menzilli Karadan Karaya Füze (MMP, ancak Akeron MP olarak yeniden adlandırıldı) sipariş ettiğini açıkladı.

STM Banner

Avrupalı füze üreticisi MBDA tarafından üretilen Akeron MP, Alman EuroSpike GmbH firması tarafından pazarlanan “Avrupalılaştırılmış” bir versiyonu bulunan ancak esasında İsrail firması Rafael tarafından geliştirilen Spike Tanksavar Füzesi‘nin yerini alacak. Bu füzeler, Belçika tarafından 2012 yılında sipariş edilmişti.

Spike Füzelerinin, en erken 2030 yılında emekliye ayrılması bekleniyor. Bir yazılı soru önergesine yanıt veren Belçika Savunma Bakanı Dedonder, MMP sisteminin hem sökülmüş konfigürasyonda (yerdeki askerler tarafından kullanılır) hem de yerleşik (araçlarda) olarak 2026’dan itibaren kademeli olarak devreye alınmasının planlandığını belirtti.

Akeron MP Füzes

Teslimatlar 3 yıla başlıyor

Bakana göre 761 MMP füzesi 2022’de sipariş edildi, ilk kısmi teslimat 2025 sonu-2026 başında yapılacak ve 2026-2027 ve 2028-2029 dönemlerinde ilave teslimatlarla desteklenecek. Bu siparişlerin tutarı hakkında ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Dedonder, ilk taburun 2026 yılında MMP’ye geçiş yapacağını ve 2027 yılında da “ilk operasyonel kabiliyet” (IOC) aşamasına ulaşacağını belirtti.

Yeni füzeler özellikle Belçika’nın CaMo (motorize kapasite) projesi kapsamında Fransa’dan 60 örneğini satın aldığı Jaguar tipi zırhlı keşif ve muharebe araçlarını (EBRC) donatacak. Bu program aynı zamanda 382 adet Griffon çok amaçlı hafif zırhlı araç alımını da kapsıyor.

Spike’ın yerini MMP Akeon MP alıyor

Avrupa’daki birçok ülkenin ordusu, tankasavar füze olarak İsrailli Rafale şirketi tarafından geliştirilen Spike Tanksavar Füze ailesini kullanıyor. Spike füzesinin Avrupa genelinde bu kadar yaygın hale gelmesindeki en büyük etken ise Alman-İsrail ortak girişimi olan EuroSpike GmbH şirketinin kurulmuş olması.

Spike-Füze-Ailesi
Spike Füze Ailesi, DSEI’23, SavunmaSanayiST.com

Ancak Avrupa’da, zaten Avrupalı şirketlerin ortaklığında kurulmuş bir füze üreticisi şirket bulunuyor. MBDA; hava-hava, hava-yer ve yer-hava alanında birçok füze sistemini üretiyor. Ukrayna-Rusya Savaşı sonrasında savunma sanayiinde değişen dengelerden ötürü bölge ülkelerinin, silahlanmada daha fazla yüzlerini MBDA’da döndürmesi muhtemel gözüküyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: UMTAS-GM: En tehlikeli Türk tanksavar füzesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu