İsrail SPIKE’ları Yunanistan Yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Hava ve Deniz Kuvvetleri için SPIKE NLOS füzelerinin alım işlemleri İsrail ile yapılan müzakerelerin ardından dün tamamlanarak imzaya konuldu.

Toplam 270 Milyon Euro bedel ile yapılan sözleşme, 27 sistem SPIKE NLOS füzesini içerecek. Ayrıca SPIKE NLOS füzelerinin, Yunanistan’a ait AH-64 Apache helikopterlerinin kabiliyetlerinin artırılması amacıyla AH-64’lere entegre edilmesi planlanıyor.

STM Banner

SPIKE NLOS’un tek entegre edileceği platform AH-64’ler değil, Yunanistan ayrıca çeşitli hücumbotlarına bu füzeleri entegre edilmesi için İsrail ile anlaştı.

Yunanistan Hava Kuvvetleri için ise SPICE 1000/2000 güdüm kitleri sipariş edildi. Akıllı mühimmatlar konusunda eksiklik yaşayan Yunanistan, güdüm kiti konusundaki eksikliğini İsrail aracılığıyla kapatmayı hedefliyor.

AH-64 ve SPIKE NLOS

SPIKE Füze Ailesi

Spike ailesi tanksavar ve anti personel füzelerinden oluşuyor. Füzelerin geliştiricisi ise İsrailli savunma sanayii şirketi Rafael Advanced Defense Systems. Spike ailesi füzeleri omuzdan, araçtan ve helikopterlerden atılabiliyor. Spike füzesi dünya askeri silah piyasasında kendini ispatlamış bir füze.

SPIKE Füze Ailesi
SPIKE Füze Ailesi

Füzenin at-unut özelliği bulunuyor. Kendisi hedefine otomatik olarak güdümleniyor. Füzede IIR başlık yer alıyor. Spike-MR, orta menzilli Spike füzesi olarak geçiyor. 200-2.500 metre arasındaki hedefleri imha edebilme özelliğine sahip.

Spike-LR ise uzun menzilli versiyonu ve füzenin menzili 4 km’ye kadar çıkıyor. Füzede fiber-optik iletişim yer alıyor ve operatör tarafından uçuş anında yönetilebiliyor.

SPIKE ailesinin en uzun menzilli üyesi olan NLOS ise yaklaşık 32 kilometre menzile sahiptir. Elektro-Optik güdüm sistemine sahip beşinci nesil bir ATGM sistemi olan SPIKE NLOS, yüksek menzili sebebi ile “Stand-Off ATGM” olarak da anılmaktadır. Diğer SPIKE füzelerine kıyasla çok daha büyük olan SPIKE NLOS’un ağırlığı yaklaşık 70 kg civarında.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Yunanistan’a Reaper İHA Konuşlandırdı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Ptisidiastima

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu