BGM-71 TOW Ukrayna-Rusya Savaşında Yerini Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda kullanılan silah sistemlerinin arasına, ABD üretimi BGM-71 TOW Tankasavar Güdümlü Füze (ATGM) de dahil oldu.

Şubat 2022’de patlak veren Ukrayna-Rusya Savaşı, halihazırda konvansiyonel olarak devam ediyor. Batılı ülkeler, Ukrayna Ordusu’nun donatımı için savaş başladığından beri birçok silah sistemini Ukrayna’ya sevk etti. Bu sistemler arasında füze sistemleri önemli bir yere sahip.

STM Banner

Ukrayna Ordusu’nun işgale karşı bu denli direnç göstermesinde, diğer ülkeler tarafından sevk edilen tanksavar, uçaksavar, gemisavar ve karadan karaya füze sistemlerinin etkili olduğu biliniyor. Son olarak ABD üretimi BGM-71 TOW Tankasavar Füzesi, Ukrayna Ordusu’nun kullanımına alındı. TOW Füzesinin, Humvee aracına monte şekilde Harkov’da atış gerçekleştirdiği görüntülendi.

Şu ana kadar Batı ülkeleri tarafından Ukrayna’ya; Javelin, NLAW, AT-4, Panzerfaust 3, M141 SMAW-D, M72 ECLAW/LAW, Carl-Gustav, MILAN 2, APILAS ve Alcotán-100 gibi birçok anti-tank silahı sevk edilmişti.

BGM-71 TOW

İlk olarak 1970 yılında üretilmeye başlanmış olan Amerika Birleşik Devletleri menşeili BGM-71 TOW füzesi, günümüze ulaşıncaya kadar oldukça önemli modernizasyonlar geçirmiş ve en tehlikeli anti-tank füzelerinin arasında 3 farklı versiyonu bulunmaktadır.

Bu versiyonlar BGM-71E TOW2A, BGM71-E TOW2B ve BGM71-E TOW2E’dir. Ortalama 3.75 kilometre menzile sahip TOW konfigürasyonları; 2A modelinde ERA+1000mm’ye kadar, 2B modelinde 700mm’ye kadar ve 2E modelinde ERA+1200mm’ye kadar zırh delebilmektedir.

BGM71-E TOW2B modeli, FGM-148 Javelin füzesi gibi tank ve zırhlı araçları tavan bölümünden vurabilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, TOW 2A ATGM’ye sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan KARAOK Füzesi Teslimatına Hazırlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu