Biden: “Döner dönmez F-16 konusunu çözmek için çalışacağım”

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Başkanı Biden, Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebine ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden, Washington’a döner döner dönmez F-16 konusunu çözmek için çalışacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, bugün NATO Zirvesi kapsamında yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdi. Kritik görüşmenin ardından ABD Başkanı Biden, Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedarikine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Habertürk’ten Sena Alkan’ın aktardığı bilgilere göre Biden, “Washington’a iner inmez F-16 konusunu çözmek için çalışacağım. Kongreden geçmesi için gayret göstereceğim” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Talebi

Türkiye’nin, hem F-35 için harcanan 1.4 milyar ABD Dolarlık paranın geri kazanımı hem de Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut F-16 Fighting Falcon savaş uçağı filosunun güçlendirilmesi için F-16 Blok 70 talebi mevcut.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebi, 40 adet yeni savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 80 adet kit tedarikini içeriyor.

Talebin içerisinde, yeni alınacak uçaklar ile mevcut F-16 filosu için mühimmat ve yedek parça tedarikinin de olduğu bilinmekte. F-16 Blok 70 paketinin, Türkiye’ye 6 milyar ABD Doları bedele mâl olacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bakan Akar, İngiliz Mevkidaşı Wallace ile Bir Araya Geldi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu