Bir Geminin Batışı: Rus Sancak Gemisi Moskva Kruvazörü

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş neredeyse 2 aydır devam ediyor. Savaşın başından bu yana iki tarafta önemli kayıplar verdi. Ama savaşın en önemli kayıplarından birisi 13-15 Nisan tarihlerinde Rusya tarafından verildi.

Rus Deniz Kuvvetleri Karadeniz Filosu’nun sancak gemisi olan Moskva, Ukrayna tarafından Karadeniz’in suları altına gömüldü.

STM Banner

Ukrayna tarafına göre saldırı iki adet Neptün gemisavar füzesiyle icra edildi. Karadan atılan 2 adet Neptün füzesiyle Moskva vuruldu. Bazı kaynaklara göre Bayraktar TB2 SİHA tarafından gemi oyalanıyordu. Rusya tarafına göre ise Moskva içerisinde bulunan mühimmatlar bir şekilde infilak etti.

İnfilaktan sonra ise gemi mürettebatı gemiyi kurtarmaya yetecek müdahaleyi yapamadı ve limana çekilir iken battı. Rus tarafı ayrıca fırtınalı hava sebebiyle de geminin battığını iddia etmişti. Fakat kısa süre önce ortaya çıkan görüntüler Rus iddialarını çürütüyor.

Moskva’nın vurulduktan sonraki halini gösteren birkaç fotoğraf ve video ortaya çıktı. Bu fotoğraflardan Moskva’nın başına gelenlerin bir kısmını tahmin edebiliriz.

Yangın Analizi

İskele tarafında köprünün arkasına doğru geminin isabet aldığı görülüyor. Bu bölge tam olarak AK-630 yakın hava savunma sistemlerinin bulunduğu yer. Buraya gelen bir isabet AK-630’ların mühimmatının infilak etmesine sebebiyet vermiş olabilir.

Bir AK-630, mühimmat asansörüyle beraber 2000 adet 30mm mermiye sahip. 2000 adet merminin infilak etmesi ciddi hasar yaratır. İsabet alınan bölge ayrıca gaz türbin motorlarının bulunduğu yerde. Motorlar geminin daha derininde olduğu için motorlara yakın çıkacak bir yangının kontrol edilmesi de daha zor.

Bir Geminin Batışı: Moskva Kruvazörü
Bir Geminin Batışı: Moskva Kruvazörü

Görüldüğü kadarıyla P-1000 Vulkan füze lançerleri ise herhangi bir hasar almamışa benziyor. Gemi aldığı hasardan sonra su alarak iskele tarafına doğru yatmış. Mürettebat alınan yarayı kapatmaya çalışmışsa da geç kalmış.

Geminin arka tarafında bulunan S-300F füzelerinin atış kontrol radarı 3R41 Volna/Top Dome’un standart pozisyonda olduğu gözüküyor. Top Dome’un altında ise Osa-M füzelerinin atış kontrol radarı MPZ-301 Baza/Pop Group bulunuyor.

Bu radarda standart pozisyonda. Helikopter hangarına daha yakın duran Osa-M lançeri de haznesi içerisinde duruyor. Tüm bu belirtilere bakarsak geminin yaklaşan füzelere karşı hava savunma füzesi atışı yapmadığını söyleyebiliriz.

Eğer atış yapılmış olsaydı bile gemi vurulduktan sonra radar ve hava savunma sistemlerini standart pozisyonlarına getirmezdi. AK-630 sistemlerinin atış kontrol radarları ve silahların kendileri gözükmüyor. Bu sebepten dolayı AK-630’ların bir cevap verip vermediğini bilemiyoruz.

Helikopter hangarının kapısı açık duruyor. Alınan isabetten sonra gemideki rütbeli personel Ka-27 helikopteriyle tahliye edilmiş olabilir. Hangarın yanında bulunması gereken botlarda gözükmemekte. Fotoğrafın çekilmesinden önce bütün botlar suya atılıp mürettebat tahliye edilmiş olmalı.

Top Dome radarının hemen yanında gemiye yardım için gelen römorkörden su püskürtüldüğü görülüyor. Gemiyi kurtarmaya gelinmiş ama gemi çoktan boşaltılmış. Bazı uzmanlara göre gemi en azından fotoğrafta görülen kadarıyla batmak üzere değilmiş. Ya yarayla ilgilenen ekip çabuk pes etti ya da fotoğrafta gözükmeyen ciddi bir hasar gemi içerisinde mevcuttu.

Hala bazı detaylar belli olmasa da bu kaybın Rusya için çok büyük olduğu bir gerçek. Gemi vurulmuş olmasa bile bu denli büyük bir geminin kaybedilmesi, Rus Deniz Kuvvetleri personelinin beceriksizliğini ortaya koyuyor. Mühimmat patlamaları her donanmanın başına gelebilir.

Ama önemli olan bu duruma karşı hazırlıklı olmak ve gerekli yara kapatmayı vaktinde yapabilmek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rus Kruvazörü Moskva Neptün Füzeleriyle Vuruldu İddiası


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu