Orta Vadeli Program’a savunma sanayii açısından bakış

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk ekonomisinin gelecek 3 yıldaki yol haritasını belirleyen Orta Vadeli Program (OVP), bugün açıklandı. OVP’de, savunma sanayiine de geniş yer verildi.

Bugün Beştepe’de; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yer aldığı bir toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantının ardından, Orta Vadeli Program kamuoyuna tanıtıldı.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, OVP’nin ilk yılında uygulanacak politikalara ve somut tedbirlere ayrıntılı olarak 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer verileceğini açıkladı. OVP’de, savunma sanayiine de geniş yer verildi.

İşte madde madde OVP’de savunma sanayiine yer verilen kısımlar:

  • Yerli ve millî savunma sanayinden elde edilen kazanımların sivil alanlara teknoloji transferini sağlayacak mekanizmalar kurularak, sağlanan katma değer daha da artırılacaktır.
  • Savunma sanayiinde geliştirilen teknoloji ve ürünlerin tarım, lojistik, hasar tespit, afet müdahale süreçleri gibi toplumsal fayda sağlayacak sivil alanlarda kullanımı yaygınlaştırılacaktır.
  • Yarı iletken, elektrikli araç, batarya ve bunların değer zincirindeki kritik teknoloji ürünlerine yönelik yatırımlar teşvik edilecek, elektronik, havacılık, savunma ve biyomedikal gibi stratejik sektörlerde ihtiyaç duyulan kritik malzeme ve bileşenlere yönelik çalışmalar desteklenecektir.

GÖKBEY

  • Savunma sanayii, yapay zekâ, siber güvenlik, temiz ve sürdürülebilir enerji ile uzay teknolojileri gibi stratejik alanlarda nitelikli işgücü yetiştirmeye yönelik kamu-üniversite-özel sektör işbirliği programları uygulamaya konulacaktır.
  • Yerli ve millî gözlem uydusu İMECE’nin savunma, afet yönetimi, çevre, şehircilik, tarım ve ormancılık gibi alanlarda etkin şekilde kullanımı sağlanacak, yer gözlem uydusu geliştirme kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülecektir.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com, T.C. Cumhurbaşkanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu