Birleşik Arap Emirlikleri Çin’den Jet Eğitim Uçağı Almayı Planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Savunma Bakanlığı, Çinli CATIC şirketinden 12 adet L15 süpersonik ileri jet eğitim uçağı ve hafif taarruz uçağı tedarik etme niyetinde olduğunu açıkladı.

BAE’nin resmi haber ajansı WAM’da yer alan habere göre BAE ve Çin arasındaki anlaşma nihai aşamaya gelmiş durumda. Anlaşmanın yakında imzalanması bekleniyor.

STM Banner

BAE’li yetkililer CATIC seçiminden emin olduklarını ve uçağın son derece gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğunu da vurguluyor.

L-15, geçtiğimiz günlerde Etiyopya’nın da gündemine girmişti.

Etiyopya, Çin’in L-15 Hafif Taarruz Uçağı’nın Zambiya’dan sonra en büyük ikinci ihracat müşterisi olarak gözüküyordu. L-15’lerin Etiyopya Hava Kuvvetleri’nin Su-27 Flanker filosu ile birlikte ülkenin savaş filosunun belkemiğini oluşturan eski MiG-23 uçaklarının yerini alması bekleniyor.

L-15 Falcon

Hongdu JL-10 olarak da bilinen L-15 Falcon, süpersonik ileri jet eğitim uçağı ve hafif taarruz uçağı olarak geliştirildi.

Uçak, ilk uçuşunu 13 Mart 2006 tarihinde icra etti.

L-15
L-15

2010 yılında hizmete giren L-15, JL-8 ve JL-9 ile birlikte üç modern eğitim uçağından oluşan sınıfının en gelişmişi olarak kabul edilen Çin JL-10 eğitim uçağının bir türevidir.

L-15’in muharebe yetenekleri, Mach 1.4 süpersonik hız ve yüksek manevra kabiliyeti ile kendi türündeki diğer uçakların çoğundan üstündür.

L-15 Hafif Taarruz Uçağı, JL-10 eğitim uçağının çok düşük işletim maliyetlerinin yanı sıra; gelişmiş savaş kabiliyeti ve gelişmiş silah yüklerine sahip olma özelliklerini bünyesinde bulunmaktadır. L-15’in diğer kabiliyetleri arasında, 110+ km menzilli PESA Radar ve elektronik harp sistemi taşıma yeteneği yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin, Avustralya’ya  Ait Askeri Uçağa Radar Kilidi Attı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, WAM

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu