Çin, Avustralya’ya Ait Askeri Uçağa Radar Kilidi Attı

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Donanmasına ait bir gemi, Avustralya’ya ait bir askeri uçağa lazer doğrulttu. Olay, iki ülke arasında gerilime yol açtı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison tarafından yapılan açıklamada Çin’e ait geminin Avustralya kıyısına son derece yakınlaştığı ve hatta kıyıdan görülebilecek düzeyde olduğu belirtildi.

STM Banner

Morrision, olay hakkında Çin’den bir izahat beklediklerini belirtti. Başbakan olayı “tehlikeli ve pervasızca” olarak nitelendirdi.

Çin ise Avustralya’nın doğruları söylemediğini ve Avustralya’nın Çin’e ait gemilerin yakınlarına denizaltı tespitinde kullanılan Sonobuoy cihazı bıraktığını kaydetti.

Çin, Avustralya'ya Ait Askeri Uçağa Lazer Doğrulttu
Çin, Avustralya’ya Ait Askeri Uçağa Lazer Doğrulttu

Avustralya tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada Çin Donanmasına ait bir geminin Avustralya’ya ait askeri uçağa askeri düzeyde lazer doğrulttuğu iddia edilmişti. Avustralya’nın kuzey kıyıları açıklarında gelişen olayın uçağı ve mürettebatı tehlikeye ittiği vurgulandı.

Bu düzeyde bir lazer normalde bir hedefe atış yapmadan önce kullanılıyor.

Lazere maruz kalan uçak ise Avustralya’ya ait P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı.

Çin Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise P-8A uçağının Çin Donanmasına ait gemilerin 4 km yakınına sonobuoy bıraktığı kaydedildi.

Bölgede Çin Donanmasına bağlı bir ait Type 052D destroyer ve Type 071 sınıfı bir gemi bulunuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Avustralya, Fransa İle İmzaladığı 90 Milyar Dolarlık Anlaşmayı İptal Ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu