Birleşik Krallık’tan gemide Kargo İHA iniş/kalkış testi

Roketsan-ATMACA-Banner

Çift motorlu bir Kargo İnsansız Hava Aracı (İHA), Birleşik Krallık Donanması için bir ilgi gerçekleştirerek uçak gemisinin güvertesine indi.

Kraliyet Donanması’nın 7 Eylül’de yaptığı açıklamaya göre; HCMC adı verilen İHA, İngiltere’nin güneybatısındaki Cornwall sahili yakınlarında yapılan bir deneme sırasında HMS Prince of Wales Uçak Gemisi’nin güvertesine inip kalktı.

STM Banner

İngiliz W Autonomous Systems şirketi tarafından geliştirilen insansız hava aracı, Predannack’taki bir havaalanından yaklaşık 20 dakika uçtuktan sonra geminin güvertesine güvenli bir şekilde iniş yaptı. Küçük bir yükü gemiye indirdikten sonra İHA, tekrar havalandı ve Predannack’a geri döndü.

Kraliyet Donanması yaptığı açıklamada programın amacının “gelecekte bir Birleşik Krallık Uçak Gemisi Taarruz Grubuyla birlikte insansız hava araçlarını konuşlandırmak ve bunları helikoptere gerek kalmadan gemiler arasında posta ya da yedek parça gibi depo ve malzemeleri transfer etmek için kullanmak” olduğunu söyledi.

Açıklamada, “Bu, insansız uçakların, şu anda Filo Hava Kolunun belkemiği olan F-35 Lightning II jetleri ve donanmaya ait Merlin ve Wildcat helikopterlerinin yanında güvenli bir şekilde kullanılmasına giden yolda hayati bir adımdır” denildi.

Çift motorlu ve 1000 kilometre menzile sahip

Çift bomlu, çift motorlu insansız hava aracı, maksimum 1.000 kilometre (621 mil) menzil ile 100 kilogram (220 pound) ağırlığa kadar faydalı yük taşıma kapasitesine sahip. Uçakta İngiliz Distributed Avionics şirketi tarafından geliştirilen ve uzaktan kontrol için eğitimli kişilere olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir otopilot sistemi bulunuyor.

Bu tatbikat, HMS Prince of Wales’ten ilk kez bir insansız hava aracının kullanılması değil; daha önceki denemeler arasında küçük quadcopterler ve Banshee hedef insansız hava aracı da bulunuyor.

Ancak Kraliyet Donanması son denemelerin “farklı bir ligde” olduğunu ve daha önce denenmiş olanlardan daha büyük, daha yetenekli bir insansız hava aracını içerdiğini söyledi.

HMCM İHA

Denemeler, geminin önümüzdeki birkaç ay boyunca F-35 avcı uçakları, Osprey tiltrotor uçakları ve General Atomic yapımı Mojave insansız hava aracıyla yapılacak tatbikatları içeren ABD’nin Doğu Kıyısı açıklarındaki bir etkinlik için Birleşik Krallık sularından ayrılmasıyla gerçekleşti.

HMS Prince of Wales’in geçen yıl bu zamanlarda konuşlandırılması planlanmıştı ancak Portsmouth’taki üssünden ayrıldıktan kısa bir süre sonra pervane şaftı arızası yaşadı.

HCMC İHA denemesi, Leonardo ile insansız helikopter demonstratörü geliştirmek üzere yapılan anlaşma ve Schiebel’in Camcopter S-100’ünün gözetleme görevleri için satın alınması da dahil olmak üzere Kraliyet Donanması ile yapılan bir dizi deneysel ve operasyonel İHA programından birisi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu