BMC 81 adet Leopard 2A4’ün modernizasyonuna başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC, TİYK-LEO2A4 Projesi kapsamında 81 adet Leopard 2A4 Tankı’nın modernizasyon faaliyetlerine başladı. Tanklar, kapsamlı modernizasyondan geçecekler.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları’nın modernizasyon süreçleri devam ediyor. İlk olarak 40 adet Leopard 2A4 Tankı, Roketsan tarafından “T1 İlave Zırh Sistemi” ile modernize edilmiş ve tanksavar mühimmatına karşı mukavemetleri arttırılmıştı.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Tanklara İlave Yetenekler Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO2A4) Projesi kapsamında, Leopard 2A4 Tankları çok daha kapsamlı modernizasyondan geçiriliyorlar. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; ana yüklenicinin BMC olduğu projede, ilk 81 tankın modernizasyon faaliyetine başlanıldı.

81 adet tanka hem ilave zırh sistemleri entegre edilecek hem de atış kontrol sisteminden görüş sistemlerine kadar birçok elektronik alt sistemi değiştirilecek. Proje kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 modernize edilecek olsa da SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre 250 adetlik bir opsiyon da bulunuyor. 81 adet tankın modernizasyon faaliyetlerinin, 2026’ya kadar tamamlanması planlanıyor.

Leopard-2A4

Projenin kapsamı ise şu şekilde: Atış Kontrol Sistemi, Aktif Koruma Sistemi, Modüler Zırh Koruması, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Tank Sürücü Görüş Sistemi, Yardımcı Güç Grubu, Tank Komuta Kontrol Bilgi Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi, Koruma Astarı, Yaşam Destek Sistemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu